Gyerekek az online térben – Alakítsátok ki együtt a szabályokat!

Gyerekek az online térben – Alakítsátok ki együtt a szabályokat!

Azt gondolhatnánk, hogy a mai gyerekeket már nem kell az online világ rejtelmeire megtanítanunk, hiszen már nagyon korán belecsöppennek, és sokszor az iskolában sem csak az informatika órán találkoznak digitális eszközökkel. Ám fontos, hogy az adatok védelme és a tudatos eszközhasználat érdekében beszélgess gyermekeddel a biztonsági szabályokról. Ehhez adunk most tanácsokat.

Úgy tűnhet, hogy már a legkisebbek is teljes magabiztossággal használják az online eszközöket, így hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy nem rendelkeznek azzal a tudással, ami a biztonságukhoz szükséges. Hiszen az online térben nem mindig foghatod a kezüket. Fontos, hogy ügyelj rá, milyen alkalmazásokat használ, milyen oldalakat látogat és természetesen arra, hogy mennyi időt tölt a képernyő előtt. A felügyeletnek nem szabad kimerülnie azzal, ha bizonyos appok használatát korlátozod. Beszélgessetek, alakítástok ki együtt a szabályokat!

Mire figyeljetek?

  1. Figyelj rá, hogy gyermeked ne töltsön túl sok időt a képernyő előtt! Te is mutathatsz neki jó példát: ha nem veszed elő a telefonod az asztalnál, vezetés közben, a közös esti filmezéskor, vagy épp akkor, amikor a gyermeked beszél hozzád. Ezek a kis dolgok is sokat számítanak a tudatos eszközhasználat kialakításánál.
  2. Ami felkerül az internetre, az ott is marad. Beszélgessetek róla, hogy mennyire körültekintőnek kell lenni azokkal az információkkal, képekkel kapcsolatban, amelyeket megoszt magáról az interneten, hiszen ezek ottmaradnak a digitális lábnyomában. Gyerekként gyakran még nem érzik ennek a súlyát, éppen ezért fontos, hogy párbeszéd alakuljon ki erről.
  3. Webhelyek és játékok: Ha valamilyen webhelyet, online játékot nem tartasz megfelelőnek, biztonságosnak, magyarázd el, hogy miért nem szabad használnia, így később ő is könnyebben felismerheti, hogy mely platformok a biztonságosak.
  4. Mondd el a gyermekednek, hogy ha valami gyanúsat lát, forduljon hozzád! Ilyen lehet például egy kéretlen felugró ablak, egy ijesztő weboldal, vagy ha valaki furcsán, zaklatóan viselkedik vele az online térben. Tudasd vele, hogy az interneten az emberek nem feltétlenül olyanok, mint a valóságban, vigyáznia kell a biztonságára!
  5. Online vásárlás: beszélgessetek az online vásárlással kapcsolatos tudnivalókról, veszélyekről, adathalászokról és arról, hogyha van saját bankszámlája, bankkártyája, ezek adatait ne adja ki senkinek! Erről itt írtunk bővebben: Online vásárlás és játékok

Fontos, hogy beszélgessetek arról, milyen oldalakat látogat, milyen alkalmazásokat használ. Helyezd gyermekedet a tanár szerepébe, mutassa meg, hogyan használja a különböző appokat!

Akár egy állomást is kialakíthatsz a lakásban a mobileszközök számára, ahol este töltőre helyezheti mindenki a saját eszközeit. Így azt is elkerülheted, hogy alvás helyett a képernyőn pötyögjenek.

Szülői felügyelet szoftverek

Választhatsz szülői felügyelet szoftvert is, amellyel korlátozhatod a képernyőidőt, illetve segítenek, hogy lásd, milyen alkalmazásokat és weboldalakat használ gyermeked.

A témában további hasznos tartalmakat ezen az oldalon is olvashatsz: https://saferinternet.hu/

További tanácsok, tippek