Tény, hogy digitális korban élünk, így azok, akik az online térben is jelen vannak, nem tudják elkerülni, hogy digitális lábnyomot hagyjanak maguk után. De mennyire figyelünk arra, hogy mit tartalmaz ez a lábnyom? Megnézzük, hogy az egyes oldalak milyen adatokat tárolnak rólunk? Mutatunk néhány tippet, amellyel kordában tarthatod, mire emlékszik majd rólad az internet, és így a hekkereknek is nehezebb dolga lesz, ha esetleg a személyazonosság-lopás lenne a céljuk.
A magánélet védelme a mai digitális korban talán még fontosabb, mint bármikor máskor. Ám itt nemcsak arról van szó, hogy milyen képeket töltünk fel magunkról a közösségi oldalakra, hiszen a digitális lábnyomunk olyan adatokat is tartalmaz, amire talán nem is gondolnál. Ha ezek az információk csalók kezébe kerülnek, visszaélhetnek ezekkel, és a te nevedben cselekedhetnek. Ezt nevezzük személyazonosság-lopásnak.
Tisztában kell lennünk azonban azzal, hogy a digitális lábnyomunkat lehetetlen eltüntetni, de óvintézkedéseket tehetünk annak érdekében, hogy minél kevesebb információt tároljanak rólunk a különböző oldalak. Azt is fontos megjegyeznünk, hogy adataink tárolása nem illegális, ha hozzájárulunk, ezekkel legálisan kereskedhetnek is a különböző cégek egymás között. Információ keletkezik rólunk minden olyan alkalommal, amikor például megnézünk egy videót, online vásárolunk vagy épp bejelentkezünk egy orvosi vizsgálatra. Bár azok a cégek, akik tárolják adatainkat, törekednek a teljes adatvédelemre, ha a személyes információink ennek ellenére is rossz kezekbe kerülnek, könnyen válhatunk a kiberbűnözők célpontjává.
Hogyan védekezhetsz?
- Rendszeresen nézd át a banki tranzakcióidat. Ha olyat találsz, amit nem te indítottál, lépj kapcsolatba a bankkal!
- Korlátozd azokat az információkat, amelyek az interneten elérhetők rólad! Hiszen ezek megmaradnak, tehát jól gondold meg, mielőtt egy fotót vagy információt feltöltesz bárhová.
- Keress rá a nevedre valamelyik online kereső segítségével, hogy megtudd, milyen információk találhatók meg rólad!
- Használj minden felületen más jelszót, és ahol lehetséges, élj a kétlépcsős hitelesítés lehetőségével, például a jelszó mellett kérj plusz hitelesítő kódot sms-ben! A jelszavad tartalmazzon nagybetűt, kisbetűt, számot és speciális karaktert is! Javasoljuk, hogy jelszavad ne tartalmazzon szótári szavakat és olyan információkat, amiket könnyű kideríteni rólad (pl. a születési évszámod, a gyermeked vagy háziállatod neve). Használhatsz jelszószéfet is.
- Amikor online fiókot regisztrálsz, nézd meg az adatvédelmi irányelveket, és csak olyan adatokat ossz meg, amelyek feltétlenül szükségesek!
- Tartsuk naprakészen eszközeinket, telepítsük a friss szoftververziókat, különösen a biztonsági frissítéseket.
- Mielőtt letöltesz egy mobilalkalmazást, győződj meg róla, hogy biztonságos! Elég régóta elérhető? Mennyi pozitív értékelés érkezett rá? Biztos, hogy hozzá kell férnie a földrajzi helyünkhöz, a címjegyzékünkhöz? Válassz olyat, amellyel kapcsolatban nincsenek kétségeid, és adatvédelmi szemléletűek. Csak az operációs rendszeredhez tartozó hivatalos áruházból tölts le alkalmazást!
- A böngésződben az adatvédelmi beállításoknál használhatsz inkognitó módot, így a böngészési sütik használatát is korlátozhatod.
- HTTPS webhelyeket látogassunk és csak ilyen oldalakon adjuk meg adatainkat. Ezt a böngésző címsorában lévő lakat jelöli.
- Ne ments el böngészőbe jelszavakat, mert azokhoz a csalók könnyen hozzáférhetnek!
+ 3 tipp:
- Amikor valamilyen lejárt okmányt vagy hivatalos iratot dobunk ki, előbb tegyük olvashatatlanná! Használjunk például iratmegsemmisítőt, vagy tépjük, vágjuk össze!
- A csalók gyakran alkalmazzák a pszichológiai manipuláció eszközeit. Erről bővebben itt írtunk.
- Ellenőrizd a webshopokat az interneten! Gépeld be a nevét a keresőbe, nézd meg a véleményeket, olvass utána, hogy érkeztek-e már panaszok, csalásról szóló vélemények vele kapcsolatban! Az online vásárlásokról és játékokról itt írtunk bővebben.
Mit tegyél, ha áldozatul estél és az Erste Bank nevében kerestek meg a csalók, vagy az Erste rendszerének álcázott felületre irányítottak?
- Ha nem volt sikeres az adathalász támadás, akkor is fontos, hogy jelezd nekünk. Ezt az abuse@erstebank.hu e-mail címen tudod megtenni. Ha a csalók e-mailben kerestek meg, kérjük, csatolmányként küldd el nekünk levelüket! Ha SMS-ben kerestek meg, akkor továbbítsd nekünk képernyőkép formájában!
Ha sajnos sikeres volt a támadás, akkor azonnal hívj minket a
+36 1 302 5885-ös telefonszámon!
Itt ügyintézőnk segít majd neked például a kártyád letiltásában, hogy megelőzhesd a kárt.
- Ha kár is ért, tehát például pénzt utaltak el a számládról, akkor javasoljuk, hogy a területileg illetékes rendőrkapitányságon tegyél feljelentést. Kérjük, hogy a feljelentés másolatát is juttasd el nekünk.