Az online vásárlás segítségével néhány perc alatt bővítheted a ruhatárad, új könyveket vásárolhatsz, és a hűtőt is feltöltheted, az online játékoknak köszönhetően pedig a világ bármely pontján ülőkkel összemérheted magad. De hogyan védheted meg a számítógéped, az adataidat és a pénzed? Ehhez adunk most tanácsokat.
Ma már természetes, hogy vásárolhatunk az online térben, és akár már másnap megérkezhet, amit rendeltünk, és az online játékok, virtuális világok segítségével a világ távoli országaiban élőkkel is játszhatunk, teljesíthetünk küldetéseket. De nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy bár ezek a dolgok már az életünk részei, ügyelnünk kell adataink, a számítógépünk, pénzünk biztonságára. A hekkerek változatos módszerekkel igyekeznek hozzáférni ezekhez. Figyelj, és vedd észre, ha csalókkal van dolgod!
Mire ügyelj az online vásárlásnál?
- Ha lehet, vásárolj olyan webshopokban, amelyeket már ismersz, és elégedett vagy velük!
- Kedvezőnek tűnhet egy vonzóan alacsony ár egy igazán minőségi terméknél, de ha ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, légy körültekintő, gyanakodj!
- Intő jel, ha egy webshop neve vagy webcíme hasonlít ugyan arra, amelyet ismersz, de egy kicsit eltér. Például, ha az amazon.com címben az „o” betűt 0-ra cserélik. Akkor is legyél különösen körültekintő, ha a weboldal címe nem .hu-ra vagy .com-ra végződik!
- Ellenőrizd a webshopokat az interneten! Gépeld be a nevét a keresőbe, nézd meg a véleményeket, olvass utána, hogy érkeztek-e már panaszok, csalásról szóló vélemények vele kapcsolatban!
- Legyen egyedi, erős a jelszavad, melyet másnak nehéz kitalálni, de te könnyen megjegyzed! Használhatsz jelszószéfet is.
- Csalók megbízható oldalakon is felbukkanhatnak. Például olyan online piactereken, ahol harmadik fél is árusíthat. Olvasd el az értékeléseket, böngéssz a keresőben, ne vásárolj meggondolatlanul! Manapság nagyon népszerűek a csalók körében az online piactereken történő visszaélések. Ekkor egy vásárló „megvásárolja” az általad kínált terméket, és az ár ellenértékének teljesítését azzal kívánja bizonyítani, hogy egy hamis linket küld az eladónak (neked) melyre rákattintva a bank hamis bejelentkező oldala látható. Fontos, hogy internetbanki szolgáltatást ne nyiss meg küldött linkre kattintva! A George Webet például az erstebank.hu Online bankolás menüpontjából nyisd meg, vagy mentsd el könyvjelzőbe, hogy biztosan mindig a hiteles oldalon jelentkezz be! Küldött linkekre és felületekre ne kattints, és ne add meg az adataidat! A bank által küldött bármilyen SMS-t vagy George App értesítést (felugró push üzenet) – legyen az tranzakció értesítő vagy belépő kód – mindig figyelmesen olvass el, hogy tudd, mit hagysz jóvá!
Mire figyelj az online játékoknál?
- Minden olyan üzenettel legyünk körültekintőek, amiben arra kérnek, hogy valamit töltsünk le vagy kattintsunk egy hivatkozásra! Azok a csalók, akik az adatainkat akarják megszerezni, általában játékon belüli üzenetekkel, adathalász e-mailekkel próbálkoznak. Ha ezekben az üzenetekben sürgetnek minket, vagy egy olyan ajánlat érkezik, amely túl kedvező ahhoz, hogy igaz legyen, gyanakodjunk!
- Ugyanúgy, ahogy az online vásárlásnál, használj erős jelszót, hogy a csalók ne vehessék át az uralmat a fiókod felett! A jelszavad tartalmazzon nagybetűt, kisbetűt, számot és speciális karaktert is! Ha lehetőség van kétlépcsős azonosításra, élj a lehetőséggel a nagyobb biztonság érdekében!
- Frissíts, hogy a védelem naprakész legyen! Az operációs rendszered, a játékszoftver, a mobilalkalmazás, a vírusirtód mindig legyen a legfrissebb!
- Csak megbízható webhelyről tölts le játékszoftvert vagy kiegészítőt! Arra is figyelj, hogy ha bármikor azt kérik, hogy blokkold a biztonsági eszközöd, ne tedd meg!
- Ne csalj, hogy ne légy a csalók áldozata! A csalás, azaz a cheatelés az online játékok népszerű témája. A csalóprogramok rosszindulatú kódokat tartalmazhatnak, óvakodj tőlük!
- Mindig ellenőrizd a játékszoftver webhelyét! Ott is hasznos tanácsokat találhatsz ahhoz, hogy megvédd az eszközöd és az adataid.
Mire figyelj a fizetésnél?
- Nagyon figyelj rá, hogy bankkártyaadataidat csak megbízható oldalakon add meg!
- Használhatsz virtuális bankkártyát is. A virtuális kártya egy mágnescsík és chip nélküli bankkártya, így csak internetes vásárlásra alkalmas, az állandó limite pedig 1 Ft. Így, amikor vásárolni szeretnél vele, mindig ideiglenes limitet kell beállítanod, ami magától vissza is áll 1 Ft-ra a megadott időpont után. Így biztosítja a nagyobb biztonságot, hiszen limitbe fog ütközni egy esetleges nem engedélyezett tranzakció.
- Rendszeresen nézd át a banki számlaforgalmad, ha gyanús tételt találsz azonnal vedd fel a kapcsolatot a bankkal!
- Kiemelten fontos: Ha George App értesítést (push üzenetet) vagy SMS-t kapsz, amelyben azt kérik, hogy engedélyezz egy kifizetést, akkor mindig ellenőrizd, hogy valóban te indítottad! Ha nem, akkor ne hagyd jóvá a tranzakciót!
Mit tegyél, ha áldozatul estél és az Erste Bank nevében kerestek meg a csalók, vagy az Erste rendszerének álcázott felületre irányítottak?
- Ha nem volt sikeres az adathalász támadás, akkor is fontos, hogy jelezd nekünk. Ezt az abuse@erstebank.hu e-mail címen tudod megtenni. Ha a csalók e-mailben kerestek meg, kérjük, csatolmányként küldd el nekünk levelüket! Ha SMS-ben kerestek meg, akkor továbbítsd nekünk képernyőkép formájában!
Ha sajnos sikeres volt a támadás, akkor azonnal hívj minket a
+36 1 302 5885-ös telefonszámon!
Itt ügyintézőnk segít majd neked például a kártyád letiltásában, hogy megelőzhesd a kárt.
- Ha kár is ért, tehát például pénzt utaltak el a számládról, akkor javasoljuk, hogy a területileg illetékes rendőrkapitányságon tegyél feljelentést. Kérjük, hogy a feljelentés másolatát is juttasd el nekünk.