Családi Otthonteremtési
Kedvezmény

  • akár 15 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatás
  • új lakás vásárlására és építésére
  • használt lakás bővítéséhez és korszerűsítéséhez

Családi Otthonteremtési
Kedvezmény

  • akár 15 millió Ft vissza nem térítendő támogatás
  • új lakás vásárlására és építésére
  • használt lakás bővítéséhez és korszerűsítéséhez

A hirdetésben szereplő családi otthonteremtési kedvezmény Magyarország Kormánya által nyújtott támogatás.

A Családi Otthonteremtési Kedvezményt a Magyar Állam nyújtja azzal a céllal, hogy megkönnyítse a több gyermekes családok lakáshoz jutását. Kérdéseink segítségével tájékozódhat a jogosultságról, és az Önt és családját illető kedvezmény mértékéről is.

A gyermeket vállaló, nevelő nagykorú személy (a továbbiakban: igénylő) a központi költségvetésből a 302/2023. (VII.11.) Kormányrendeletben meghatározott feltételekkel preferált kistelepülésen lévő lakás, valamint külterületi lakás (a továbbiakban együtt: preferált kistelepülésen lévő lakás) vonatkozásában

  • új egylakásos lakóépület építéséhez vagy vásárlásához,
  • használt lakás vagy egylakásos lakóépület bővítéséhez és/vagy korszerűsítéséhez,

Tájékozódjon kérdéseink segítségével, és kérjen visszahívást, amennyiben kíváncsi a gyakorlati részletekre.

Tájékoztatjuk, hogy jelen tájékoztató nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. Kérjük, a részletekről tájékozódjon bankfiókjainkban!

A Családi Otthonteremtési Kedvezményre vonatkozó további információk

A kedvezmény kizárólag az alábbi lakáscélok finanszírozására igényelhető a 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet alapján:

Ki lehet kedvezményt igénylő személy?

A kedvezményt azon személyek igényelhetik, akik megfelelnek a 302/2023. (VII.11.) Korm.rend. által előírt személyi és egyéb feltételeknek. Az igénylő házastársa, élettársa szintén a kedvezmény igénylője.

Házastárs, élettárs igénylők esetén – ha e rendelet kivételt nem tesz – a feltételeket mindkét igénylőnek teljesítenie kell.

Az igénylő a kedvezményről szóló támogatási szerződés megkötésétől kezdődően támogatott személynek minősül.

A kedvezményt igényelheti:

  • a magyar állampolgár és az a személy, akit a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak kell tekinteni,
  • a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja,
  • a harmadik országbeli állampolgár, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben foglaltak szerint bevándorolt vagy letelepedett jogállással rendelkezik,
  • a hontalan, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben foglaltak alapján ilyen jogállásúnak ismerték el,

Nem magyar állampolgár részére a családi otthonteremtési kedvezmény a három hónapot meghaladó tartózkodási jogosultság fennállásának időtartama alatt nyújtható, ha Magyarország területén bejelentett lakóhellyel rendelkezik.

Kedvezmény legalább egy – meglévő és/vagy vállalt – gyermek után vehető igénybe..

A kedvezménynek milyen típusai vannak, és az egyes típusokat kik vehetik igénybe?

1. Családi otthonteremtési kedvezmény: a támogatott személyek meglévő gyermeke(ik) után vesznek igénybe kedvezményt.

  • Családi otthonteremtési kedvezményt életkoruktól függetlenül igényelhetnek:
    • házaspárok,
    • élettársak,
    • gyermekét egyedül nevelő személy

vele közös háztartásban élő, általa eltartott és a megvásárolt, vagy felépített lakásba vele együtt beköltöző, vagy a bővítendő, korszerűsítendő lakásban vele együtt lakó vér szerinti, örökbe fogadott, gyámsága, gondnoksága alatt álló gyermeke(ik) után.

2. Megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény: a támogatott személyek általuk vállalt gyermek(ek) után vesznek igénybe kedvezményt. A kedvezményt olyan fiatal házaspár igényelheti, akik közül a kedvezmény iránti kérelem benyújtásának időpontjában a feleség nem töltötte be a 41. életévét. Gyermektelen fiatal házaspár legfeljebb három, egygyermekes fiatal házaspár legfeljebb kettő, kétgyermekes fiatal házaspár egy gyermek születését vállalhatja.

3. Családi otthonteremtési kedvezmény és megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény: a támogatott személyek meglévő és általuk vállalt gyermekekre vesznek igénybe kedvezményt. Az igénylőknek meg kell fellelni az előző két pontban írtaknak.

4. Utólagos családi otthonteremtési kedvezmény: A támogatott személyek utóbb született gyermekükre vesznek igénybe kedvezményt (további részletek az előző, támogatási célpontban).

Mekkora összegű kedvezmény vehető igénybe?

Új lakás vásárlása és építése esetén

Meglévő használt lakás bővítése, és/vagy korszerűsítése esetén

Az igénybe vehető családi otthonteremtési kedvezmény összegének meghatározásánál a meglévő gyermeket, a 12. hetet betöltött magzatot, a vállalt gyermekszámot együttesen szükséges figyelembe venni.

A gyermekszám meghatározásához további információt az Ügyféltájékoztatóban talál.

Lakás minimális hasznos alapterületének meghatározása:

A támogatással érintett lakás minimális hasznos alapterületének kiszámításánál az igénylővel közös háztartásban élő és vállalt valamennyi gyermeket figyelembe kell venni, ideértve az igénylővel közös háztartásban élő azon gyermekeket is, akik után az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy ezt megelőlegező kölcsönt már igénybe vettek.

Utóbb született gyermek után igényelt kedvezmény összege – a vásárolt, épített, korszerűsített vagy bővített lakás hasznos alapterületétől, meglévő gyermekek számától függetlenül – gyermekenként 1 000.000 Ft.

A kedvezmény igénylésének személyi feltételei

A kedvezményre vonatkozó jogosultságot a Bank a kérelem benyújtásakor fennálló körülmények alapján állapítja meg.

Büntetlen előélet

Az igénylőnek és házastársának/élettársának teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan, büntetőjogi felelősség vállalásával kell nyilatkoznia az Igénylő nyomtatványon, vagy 90 napnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány bemutatásával igazolnia, hogy a 302/2023. (VII.11.) Korm rendelet 1. melléklete szerinti bűncselekmények valamelyike tekintetében büntetőjogi felelősségét a bíróság nem állapította meg, vagy büntetőjogi felelősségét a bíróság megállapította, de a kedvezmény igénylésének időpontjában az igénylő és házastársa e bűncselekmények vonatkozásában a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól már mentesült.

Köztartozásmentesség

Az igénylők mindegyike köztartozásmentes adózó, amelyet az igénylők igazolhatnak

  • az Igénylő nyomtatványon teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan, büntetőjogi felelősség vállalásával nyilatkozattal (abban az esetben nyilatkozhatnak, ha az igénylők nem szerepelnek az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozásmentes adatbázisban), vagy
  • a NAV holnapján történő regisztráció útján, a köztartozásmentes adatbázisban való szerepléssel, vagy
  • a NAV által 30 napnál nem régebben kiállított nemleges adóigazolással.

Társadalombiztosítási jogviszony

Az igénylőnek - házaspár, illetve élettárs esetén legalább az egyik félnek - a kedvezmény iránti kérelem benyújtásakor és a kedvezmény benyújtását megelőző 2 évben biztosítotti jogviszonnyal kell rendelkezni.

Az elfogadható biztosítotti jogviszonyokról, igazolásuk módjáról és további részletekről az Ügyféltájékoztatóban olvashat.

Kedvezményt nem vehet igénybe

az a személy, akit kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül bármely lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabály szerint igénybe vett vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön vonatkozásában a járási hivatal, a kormányhivatal, a Kincstár végleges határozatával vagy bíróság jogerősen (határozatban/ítéletben) visszafizetésre kötelezte.

Nem számít az előző bekezdésben megfogalmazott visszafizetési kötelezettségnek, ha a támogatott személy a korábban igénybe vett Támogatást a Bank felszólítására vagy önkéntesen fizette vissza.

További feltételek, szabályok

A kedvezmény iránti kérelem benyújtásának határideje:

A kedvezmény iránti kérelmet

  • új lakás vásárlása esetén: a végleges adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül,
  • új lakás építése esetén: a használatbavételi engedély kiadását vagy a használatbavétel tudomásulvételét megelőzően, vagy egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén a felépítés megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvány kiállítását megelőzően
  • bővítésre és/vagy korszerűsítésre igényelt kedvezmény esetén: a használatbavételi engedély kiadását vagy a használatbavétel tudomásulvételét megelőzően, vagy egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén a felépítés megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvány kiállítását megelőzően lehet benyújtani.

Kérjük, a fenti időpontokra legyen különösen figyelemmel, mivel ha a kérelmező ezen időpontig nem élt a kedvezmény igénylésének lehetőségével, erre később már nem tarthat igényt.

Tulajdonszerzés a kedvezménnyel finanszírozott lakóingatlanban:

  • A családi otthonteremtési kedvezménnyel megvásárolt, felépített lakásban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Bővített, korszerűsített lakásban kizárólag a támogatott személyek rendelkezhetnek tulajdonnal.
  • Házastársak és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie.
  • Ha a családi otthonteremtési kedvezmény iránti kérelem benyújtása előtt a támogatással érintett gyermek az elhunyt szülő után ingatlan tulajdont szerzett, és a túlélő szülő, a gyám vagy az örökbefogadó szülő a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételével új lakást épít vagy vásárol, a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakásban – kiskorú gyermek esetén a gyámhatóság rendelkezésének megfelelő mértékben - a támogatott személy mellett a támogatással érintett gyermek is szerezhet tulajdont.

 

Lakáscélra vonatkozó további szabályok:

  • A támogatással érintett lakásnak a lakhatási igények kielégítésére alkalmasnak kell lennie. A lakhatási igényekre való alkalmasságot helyszíni szemle keretében, szemrevételezéssel vizsgálja meg a Bank. Amennyiben a helyszíni szemle során a hitelintézet megállapítja, hogy a lakás a lakhatási igények kielégítésére nem alkalmas, úgy az igénylőnek a Bank részére műszaki szakvélemény benyújtásával szükséges igazolnia a lakás lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságát.
  • Az ingatlanon nem lehet haszonélvezeti jogot, vagy használati jogot alapítani. Amennyiben erre mégis sor kerül, úgy a támogatás összegét Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten szükséges visszafizetni.
  • Új lakás vásárlása esetén az eladó az igénylőnek nem lehet a Ptk. szerinti közeli hozzátartozója, vagy élettársa. Gazdálkodó szervezet eladó esetén az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezik tulajdonnal.
  • Új lakás építése, bővítése, korszerűsítése esetén az építési tevékenységet végző az igénylőnek nem lehet közeli hozzátartozója, vagy élettársa, valamint ha az építési munkálatokat végző gazdálkodó szervezet, az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezhet tulajdonnal.
  • a vételár, lakáscsere esetén a vételár-különbözet legfeljebb 10 százalékát készpénzben, a fennmaradó fizetési kötelezettséget az eladó által megjelölt – a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvényben meghatározott – fizetési számlára vagy pénzügyi intézmény által vezetett, kölcsöntartozást nyilvántartó technikai számlára teljesíthető.

Lakóhely létesítési, bentlakási kötelezettség

A kedvezmény akkor igényelhető, ha az igénylő vállalja, hogy ő és azon gyermeke, akire tekintettel a kedvezmény folyósításra kerül kedvezmény folyósításától, építés, bővítés esetén az utolsó részfolyósítástól számított 10 évig – a meglévő gyermek legalább nagykorúvá válásáig - a kedvezménnyel érintett lakásban életvitelszerűen kíván tartózkodni. Valamennyi támogatott személynek, továbbá az együttköltözőknek a célingatlanban lakóhelyet (állandó lakcím) kell létesítenie. Bővítés esetén a lakóhely létesítés megtörténte a kérelem benyújtásának is feltétele.

Jelzálog bejegyzésre kerül-e a kedvezmény biztosítékaként?

A kedvezménnyel finanszírozott lakóingatlanra a Magyar Állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre:

  • új lakás vásárlása esetén a támogatási szerződés megkötését követő
  • új lakás építése, használt lakás bővítetése, korszerűsítése esetén a munkálatok idejére és
    • a munkálatok befejezését, vagy
    • építési engedélyköteles vagy egyszerű bejelentéshez kötött bővítés/korszerűsítés esetén a használatbavételi engedély kiadását vagy a használatbavétel tudomásulvételét, vagy
    • egyszerű bejelentés esetén a felépítés megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvány kiállítását követő,
  • a később született gyermek után igényelt utólagos kedvezmény esetén a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételéről szóló szerződés megkötésének időpontjától számítva

10 évig terjedő időszakra.

Mikor folyósítható a kedvezmény?

A folyósítás akkor kezdhető meg, ha a támogatott személy a kedvezményen és

– amennyiben EBH lakáshitelt is igénybe vesz, az EBH lakáscélú kölcsönön kívül

– saját erejét a lakás vásárlására/építésére/bővítésére/korszerűsítésére már felhasználta.

A folyósítás:

  • Lakásvásárlás esetén egy összegben történik az eladó adásvételi szerződésben megjelölt számlájára az önerő és a vásárláshoz felhasznált egyéb források igazolt felhasználását követően.
  • Lakásépítés, bővítés, korszerűsítés esetén szakaszosan, készültségi fokkal arányosan, utólagosan az építtető bankszámlájára történik. A kedvezmény utolsó 10%-ának folyósítására a támogatott cél megvalósulását követően, a jogerős használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány Bank részére történő benyújtását követően kerül sor, míg nem építési engedély köteles bővítés/korszerűsítés esetén a bővítés/korszerűsítés befejezését igazoló ügyfél által tett teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatát követően van rá lehetőség.
  • A Bank lakásépítés, használt lakás bővítése, korszerűsítése esetén a kedvezmény folyósítását megelőzően a helyszínen ellenőrzi a készültségi fok és a készültségi fokkal arányos számlabenyújtási kötelezettség feltételeinek teljesítését.
  • Amennyiben az építtető igénylő vagy támogatott személy a kedvezménnyel kapcsolatos ügyintézéssel mást hatalmaz meg, úgy a kedvezmény folyósítása csak a használatbavételi engedély bemutatását követően, egy összegben történhet.

Számlabenyújtási kötelezettség

Új lakás vásárlása esetén a kedvezmény folyósítása előtt a támogatott személynek az adásvételi szerződésben szereplő teljes (általános forgalmi adó és telekár összegét is tartalmazó) vételárról számlát kell bemutatni a Bank részére.

Lakásépítés, bővítés, korszerűsítés esetén a támogatott személynek a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően be kell mutatnia az adott készültségi foknak megfelelő, a Bank által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70%-áról a támogatott személy saját nevére kiállított számlákat.

A számlákat anyag és szolgáltatás igénybe vétele szerint külön bontásban szükséges benyújtani a könnyebb ellenőrizhetőség érdekében.

Azok a számlák fogadhatóak el, amelyek az építési, bővítési, korszerűsítési munkák megkezdését legfeljebb hat hónappal megelőzően kerültek kiállításra.

A számlakibocsátójának működő adóalanyként szerepelni kell az állami adóhatóság (NAV) nyilvántartásában. Ennek hiányában az állami adóhatóságnak a működő adóalanyiságot a számlakibocsátó tekintetében igazolnia szükséges.

Mi a kedvezmény igénylésének menete?

A kedvezmény igénylés folyamata a kérelem benyújtásával indul. A kérelem mellé benyújtandó dokumentumok listáját hitelezési tanácsadóinktól kérheti el bankfiókjainkban, részletes tanácsadást követően.

Az összes szükséges dokumentum benyújtását követően megtörténik a kedvezménnyel érintett ingatlan értékbecslése, valamint lakásépítés, bővítés, korszerűsítés finanszírozása esetén a műszaki szakértés – az első számlavizsgálat –, melynek során meghatározásra kerül az építkezés Bank által elfogadott bekerülési költsége.

Lakásépítésre, meglévő használt lakás bővítésére/korszerűsítésére igényelt kedvezmény esetén az igénybevételéről szóló szerződés megkötésének feltétele, hogy az igénylő által benyújtott bekerülési költséget tartalmazó költségvetést a Bank elfogadja.

A Bank a kedvezmény nyújtását nem tagadhatja meg, ha az igénylő a személyi és egyéb feltételeknek megfelel és a lakáscélját - a Bank számára bizonyíthatóan - kölcsön igénybevétele nélkül meg tudja valósítani. Amennyiben lakáscélját az igénylő kölcsön igénybevételével tudja megvalósítani, úgy a kedvezménye abban az esetben igényelhető, ha a Bank az igénylőt az igényelt kölcsön felvételéhez hitelképesnek minősíti.

A kérelem engedélyezése esetén a kedvezmény igénybevételéről szóló szerződés megkötésére kerül sor.

A fedezetül felajánlott ingatlanra – mely minden esetben a kedvezménnyel érintett ingatlan – az állam javára alapított jelzálogjog bejegyzése, valamint a kedvezmény igénybevételéről szóló szerződésben foglalt egyéb folyósítási feltételek (számlanyitás, vagyonbiztosítás, lakásvásárlás esetén önerő megfizetése, bővítés esetén a saját erő beépítése, készültségi fok arányos számlabenyújtási kötelezettség teljesítése, stb.) teljesítését követően kerül sor a kedvezmény folyósítására.

Milyen költségekkel kell számolni?

A kedvezmény folyósítását megelőzően, valamint folyósítását követően többféle költség is felmerül.

Ingatlan vásárlása esetén pl.: adásvételi szerződést kell kötni, melynek ügyvédi munkadíját egyénileg határozzák meg ( általában a vételár 0,5-5%-a). Lakásépítésnél, továbbá bővítési tevékenység esetén (ez utóbbi is gyakran építési engedély köteles tevékenység) építési engedélyezési tervet kell készíteni, és ez alapján igényelni az építési engedélyt az illetékes hatóságtól, mely szintén pénzbe kerül. A kedvezménnyel érintett ingatlan tulajdoni lapjait be kell szerezni, ezt kérésére Bankunk is megteszi.

A kedvezmény önálló - EBH Zrt.-től igényelt lakáscélú hitel kapcsolódása nélküli - igénylése esetén a kedvezmény elbírálásáért bírálati díjat kell fizetni. A bírálati díj a kedvezmény összegének 1,5%-a, max. 30.000 Ft és a kérelem benyújtásakor fizetendő. A bírálati díj nem tartalmazza az értékbecslés és a helyszíni szemle díját.

A fedezetül felajánlott ingatlanokat fel kell becsültetni, illetve építés, bővítés, korszerűsítés esetén műszaki szakértésre is szükség van.

Az értékbecslést és a műszaki szakértést a Bank által kijelölt szakértők végzik el. A szakértői díjakat az Ügyfelek közvetlenül fizetik a szakértők részére. A díjak a szakvélemény elkészítését megelőzően előre esedékesek, az Ügyfelek a szakvélemény megrendelését követően átutalással fizetik meg.

Az értékbecslés, műszaki szakértés, számlaellenőrzés érvényes díjait a Bank a mindenkor hatályos Hirdetményben teszi közzé.

A kedvezmény folyósításának egyik feltétele egy lakossági bankszámla megnyitása Bankunknál, melyre a kedvezmény folyósítása megtörténik. A bankszámlának havi számlavezetési díja van. (A Bankunk által kínált lakossági bankszámlákról itt tájékozódhat.

A kedvezménnyel megszerzett, felépített, bővített, korszerűsített ingatlanra vonatkozóan a támogatott személynek lakásbiztosítással kell rendelkeznie, melynek díja szintén a támogatott személyt terheli. (A Bankunknál elérhető lakás és egyéb biztosítási termékekről itt tájékozódhat.

Mi a gyermekvállalási határidő megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény igénylése esetén?

A fiatal házaspár gyermekvállalásának teljesítésére előírt határidő:

  • egy gyermek vállalása esetén: 4 év,
  • két gyermek vállalása esetén: 8 év,
  • három gyermek vállalása esetén: 10 év.

A vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidőt lakás

  • vásárlása esetén a támogatási szerződés megkötésének időpontjától,
  • lakásépítésnél, valamint építésiengedély-köteles bővítésénél a használatbavételi engedély vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány véglegessé válásának napjától, vagy
  • egyszerű bejelentéshez kötött lakásépítése, bővítése esetén a felépítés megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvány véglegessé válásának napjától

kell számítani.

Megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény esetén hogyan teljesíthető a gyermekvállalás?

A gyermekvállalás teljesíthető:

  • gyermekszületéssel,
  • örökbefogadással,
  • bírósági vagy hatósági határozat következtében utóbb a háztartásába került vér szerinti gyermekkel.

Mi történik, ha a gyermekvállalás nem teljesül a vállalási határidő végéig?

  • A gyermekvállalásra vonatkozó határidő a várandósság orvosilag megállapított tényére tekintettel a várandósság végéig meghosszabbodik, ha a fiatal házaspár a várandósságnak a gyermekvállalási határidő lejártát megelőzően fennálló tényét orvosi bizonyítvánnyal a vállalási határidő lejártát követő 90. napig a hitelintézetnek igazolja.
  • Ha a fiatal házaspár a gyermekvállalást örökbefogadással kívánja teljesíteni és a gyámügyi feladatkörében eljáró kormányhivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatát a Bank részére a gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő lejártát követő 90 napon belül bemutatja, a gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő kettő évvel meghosszabbodik.
  • Ha a fiatal házaspár a gyermekvállalását a vállalási határidő végéig nem, vagy csak részben teljesíti, úgy az igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény összegét csökkentve a gyermekvállalási határidő lejártának időpontjában meglévő gyermekek után a kedvezményre vonatkozó szerződés megkötésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint járó kedvezmény összegével, a kedvezmény folyósításának napjától számított, a Ptk. szerinti kamat 3 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő mértékű késedelmi kamattal növelten - a gyermekvállalási határidő leteltét követő 120 napon belül - vissza kell fizetni. A gyermekvállalást teljesítettnek kell tekinteni, ha a gyermek a várandósság 12. betöltött hetét követően halva születik, vagy ha a fiatal házaspár egyik tagja elhunyt.

További támogatások

A Családi otthonteremtési kedvezmény, megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény mellé, azzal egyidejűleg igényelhető Adó-visszatérítési támogatás, valamint Preferált kistelepülésen Többgyermekes családok otthonteremtési kamattámogatott hitele, vagy CSOK Plusz