Mi, magyarok nem szeretünk beszélni a pénzügyekről, a vasárnapi rántott hús felett sem ez a leggyakoribb téma, ez a struccpolitika pedig egy párkapcsolatban sokszor már az első randevún elkezdődik. De hogyan érdemes elkezdeni egy ilyen beszélgetést, és miért olyan fontos ez? Olvass tovább, eláruljuk!
Amikor az első randevú romantikus, ám mégis kissé feszengő légkörében megkapjátok az éttermi számlát, előkerül az örök kérdés: ki fizet? Természetesen nem feledkezhetünk meg arról a hagyományról sem, mely szerint egy randevún a férfinak kell a számláért nyúlnia, de ha ezt félretesszük, ott marad a kérdés: kinek a pénztárcáját terheli az első találkozás?
Persze, a „Ki fizesse az első számlát?” kérdést nem kell hosszas fejtegetésnek megelőznie havi bevételeitekről és kiadásaitokról, de ne szégyelld megkérdezni például, hogy felezitek-e a számlát, akár egy poénnal is felvezetheted a dolgot a túlárazott kávékról. Az sem mindegy, ki mennyit szán egy randevúra, és a későbbi találkák alkalmával akár nyugodtan jelezheted is, ha egy programot túl költségesnek tartasz.
A Harvard Egyetem által létrehozott Harvard Business Review is figyelmet szentelt a témának, és cikkükben sorra veszik azokat az érveket, amelyek amellett szólnak, hogy az első randevúkon igenis érdemes beszélni a pénzügyekről még akkor is, ha ez először kínosnak tűnhet.
Családi minták
Szerinted mik most a legjobb rövid távú befektetések? Hogy takarékoskodsz a nyugdíjas éveidre? A lakáshiteled rendben van? – Ezek azok a kérdések, amelyek szinte soha nem hangzanak el a vasárnapi rántott hús felett, pedig fontos, hogy a szűkebb család tagjai nyíltan tudjanak beszélni a pénzügyekről, ugyanúgy ahogy egy induló párkapcsolatban. A családi minták ugyanis később a felnőtt életedre, a párkapcsolatodra is hatással lehetnek.
Ha a randin a gyerekkori emlékekről beszélgettek, ne hagyjátok ki például a zsebpénzt sem, és azt, hogyan viszonyulnak az anyagi kérdésekhez a szüleitek. Így amikor a párkapcsolat komolyabbra fordul, már tudjátok, milyen attitűdöket kell figyelembe vennetek.
Közös tervek, közös kassza?
Ahogy a kapcsolat kezd komollyá válni, a komolyabb beszélgetések is indokoltak. Semmiképp nem érdemes eltitkolni egy felvett kölcsönt vagy ha olykor nem törleszted időben a hitelkártyádat. Ezek mindig fontos tényezők akkor, ha egy pár együtt tervezi a jövőjét.
Ne egyetlen nagy beszélgetésre gondolj, amely mindkettőtöknek kellemetlen, hanem időről időre találjatok rá alkalmat, hogy átbeszéljétek a költségvetést! Ne titkoljátok el az esetleges kiadásokat, impulzív vásárlásokat, hiszen a pénzügyi tervezés alapja a kölcsönös bizalom, és ha minden elköltött forintnak megvan a helye, könnyebben teremthetitek meg az anyagi biztonságot.
Nagy felelősség egy közös bankszámla, ház vagy akár egy háziállat is, hiszen ezek mind kisebb vagy épp nagyobb költségekkel járnak, de azért ne felejtsetek el álmodozni sem! Higgyetek magatokban, keressétek meg a közös rövid és hosszú távú céljaitokat, amikért érdemes egy kicsit többet spórolni, és még inkább górcső alá venni a kiadásokat!