Néha mindannyiunknak szüksége van egy kis emlékeztetőre, hogy tudjuk, a kitartás és az önmagunkba vetett hitt meghozza a gyümölcsét. Joseph Mohr és Franz Xaver Gruber évszázadokkal ezelőtt hittek abban, hogy daluk, a Csendes éj melegséggel töltheti meg azok otthonát, akiknek a leginkább szüksége van rá. Azóta ez lett a világ legtöbbször felvett dala.
Nézd meg te is az Erste karácsonyi reklámfilmjét!
Higgy magadban! Az Erste már hisz benned.
Még több részlet az egyes jelenetekről és a Csendes éj történetéről
Oberndorf, 1818
1818. december 24-én Franz Xaver Gruber zenetanár Joseph Mohrral közösen komponált egy dallamot két szólamra, kórusra és gitárkíséretre.
Fügen, 1822
A Rainer Singers énekesei I. Ferenc császár és I. Sándor cár fügeni látogatásakor előadták a Csendes éjt.
Massachusetts (USA), 1906
Reginald Fassenden karácsony este hegedűn játszotta, és egy házi készítésű rádióállomáson keresztül közvetítette a „Csendes éj” című dalt. Ekkor hallhatták a dalt először rádión keresztül.
Nyugati front, Belgium/Franciaország, 1914
1914 karácsonyán, az első világháború idején spontán, nem hivatalos fegyverszünet jött létre a nyugati fronton, amelyben a német és brit katonák karácsonyeste együtt tették le a fegyvert. Ez volt az úgynevezett karácsonyi fegyverszünet. A katonák karácsonyi ajándékokat cseréltek, fociztak és együtt énekelték a Csendes éjt. A fegyverszünetet egyik fél katonai vezetése sem támogatta, így a háború közepén ez a cselekedet az emberség rendkívüli példájának bizonyult. A dalt mindkét világháborúban a béke szimbólumának tekintették, fogolytáborokban énekelték különböző nemzetek katonái.
Houston, Texas, 1973
A NASA karácsonyi üdvözletként a Skylab-4 legénységének a Csendes éj című dalt sugározta az űrbe.