Pénzügyi ismeretek terjesztése

Az Első Osztrák Takarékpénztárat (Die Erste Oesterreichische Spar-Casse) 200 évvel ezelőtt egy kis bécsi templomban alapították, első ügyfelét 1819. október 4-én szolgálta ki. A takarékpénztár elsősorban az átlagembereknek nyújtott pénzügyi szolgáltatást, arra ösztönözve őket, hogy gondoljanak a jövőre, megtakarításuk révén tudatosan kezeljék pénzügyeiket. Az Erste Csoport krédója az elmúlt 200 évben nem változott: elsődleges célunk ügyfeleink jólétének, pénzügyi egészségének elősegítése, melynek fontos, elválaszthatatlan eleme a pénzügyi kultúra fejlesztése.

Pénzügyi tudatosság oktatási program

Az Erste Bank kötelességének tekinti, hogy hitelintézetként aktívan részt is vállaljon a pénzügyi ismeretek oktatásában, a pénzügyi kultúra fejlesztésében. A jövő a mai fiatalokkal kezdődik, az Erste stratégiájának ezért alapvető része a pénzügyi oktatás fejlesztése, a digitalizáció és az új generációk igényeinek megismerése és kielégítése.

Ezen törekvéseink zászlóshajója egy, az Erste Social Banking által 2019 nyara óta működtetett pénzügyi edukációs program. Ennek lényege, hogy 6 szakértő civil szervezet bevonásával arra koncentrálunk, hogy különböző szempontok szerint hátrányos helyzetűnek tekinthető társadalmi csoportok tagjainak segítsünk a pénzügyi készségeik fejlesztésében.

A program megvalósításában, illetve az Erstés tudásanyag terjesztésében a KÁVA Kulturális Műhely, a Salva Vita Alapítvány, a Romaversitas Alapítvány, a Nemadomfel Alapítvány, a KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület, illetve a Momentán Társulat és a Kompánia Alapítvány kettőse van segítségünkre.

A kedvezményezettek között pedig ugyanúgy találhatunk egzisztenciális és tanulási hátránnyal küzdő, kistelepüléseken élő gyerekeket, mint budapesti szakmunkásképző iskolák tanulóit, roma egyetemistákat, vagy éppen értelmi sérült felnőtteket. A résztvevők heterogenitásától nem függetlenül az oktatás formátuma is rendkívül sokszínű. Partnereink különböző társasjátékokkal és egyéb játékos versenyekkel, feladatokkal, a gyerekeket bevonó, interaktív oktatási megközelítésekkel, sőt színházi pedagógiai eszközökkel igyekeznek minél izgalmasabbá és hatékonyabbá tenni a tudásátadást.

Fél év alatt már több mint 2000 fő vett részt az oktatási programjainkon. Az eredményeket, változásokat, hatásokat folyamatosan mérjük, és tapasztalataink birtokában fejlesztjük tovább a projektet az új évtizedben.

Pénz7

Fintelligence együttműködés

A FINTELLIGENCE Pénzügyi Kultúra Központ 2017 végén jött létre a Magyar Bankszövetség ötlete alapján, az üzleti kultúra és a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztése érdekében.

Az említett célokkal összefüggésben (így például a folyamatos kutatási lehetőségek, konferenciák és képzési programok biztosítása céljából) a FINTELLIGENCE Központ 2018 márciusában a Miskolci Egyetemen megnyitotta az első FINTELLIGENCE Pénzügyi Oktatási Központot, ezzel létrehozva a FINTELLIGENCE Pénzügyi Oktatási Hálózatot. A Hálózat 2018 novemberében kibővült az ERSTE FINTELLIGENCE LAB-bel, amelyet a Debreceni Egyetemen adtak át.

Az egyetem Gazdaságtudományi Karán helyet kapó Erste Fintelligence Lab létrehozásának elsődleges célja a lakossági pénzügyi tudatosság és az üzleti kultúra fejlesztése a legmodernebb infrastruktúra biztosításával. A pénzügyi ismeretek elsajátítását 48 laptop, valamint három okostévé segíti. Az új oktatóterem lehetőséget biztosít a diákok számára a pénzvilágban ma használt legújabb szoftverek és alkalmazások megismerésére, illetve az épület folyosóján elhelyezett monitorok naprakész pénzpiaci információkat adnak a hallgatóság számára.

Azonban az Erste Bank nem csupán a pénzügyi oktatási tanterem és előtér kialakítását támogatta, szakértőink ugyanis oktatókként is részt vesznek a tanításban. Az indulást követő három szemeszter során már több mint egy tucat erstés szakértő osztotta meg a hallgatókkal a banki működés gyakorlatából származó tapasztalatait. A bankmenedzsment tantárgy részeként egyebek mellett előadásokat tartottak a banküzem alapjairól, a kereskedelmi banki hitelezésről, a kockázatkezelésről, illetve a legújabb fintech megoldásokról.

Kifejezett célunk, hogy a lehető leggyakorlatiasabb, legszínesebb módon mutassuk be a kereskedelmi bankok működését. Továbbá, szeretnénk bizalmat építeni a jövő generációja felé, hogy később számukra is vonzó munkahely legyen az Erste Bank.

A KEBA verseny támogatása

Az immár 20 éves múltra visszatekintő KEBA versenyt az Erste Bank már kilencedik alkalommal támogatja. A Közép Európai Brókerképző Alapítvány által szervezett középiskolásoknak szóló tőzsdejátékra a 2018/19-es tanévben 4 ország 177 csapata, összesen 531 diák regisztrált.

A verseny során a játékosoknak különböző feladatokban, például gazdasági tesztek és feladatok megoldásában vagy hozamversenyben kell helytállniuk, ahol az Erste Befektetési Zrt. által biztosított demo kereskedési felületen valós piaci adatok alapján, virtuális részvényekkel kereskedhetnek.

A bankszimulációs verseny támogatása

A Nemzetközi Bankárképző Központ 30 éve foglalkozik a jövő pénzügyi szakembereinek képzésével, és ezáltal a pénzügyi ismeretek terjesztésével. Az Erste Bank szerint nem létezhet modern társadalom olyan polgárok nélkül, akik képesek hozzáértően kezelni a pénzügyeiket.

Ezért döntöttünk úgy, hogy 2018-ban főtámogatóként segítjük a bankszimulációs versenyt, mely megmérettetésben az ország legjobb gazdasági egyetemeinek 22 csapata versenyzett egymással, ráadásul a hallgatók még bankvezérként is kipróbálhatták magukat.

Kapcsolódó tartalmaink