Sokszínűség és esélyegyenlőség

Az Erste Bank sokszínűségre és integrációra épülő megközelítésének alapjai az 1819-ben elfogadott osztrák Erste Spar-Casse Alapító Okiratában lefektetett elvek. Ebben kijelentik:

"Sem kor, sem nem, sem társadalmi státusz, sem nemzetiség nem zárhat ki senkit az előnyökből, amelyeket a Takarékpénztár minden betétesnek biztosít.

A sokszínűség és az esélyegyenlőség az Erste Csoport cégfilozófiájába és vállalati kultúrájába mélyen beágyazódott. Ezáltal szilárd alapot biztosítanak, hogy az Erste Csoport, a munkavállalók és a helyi közösségek között szoros és kölcsönösen előnyös kapcsolatok alakuljanak ki.

Az Erste sokszínűségi és integrációs alapelvei biztosítják a diszkrimináció- és zaklatásmentes munkahelyi környezetet, a munkahelyi megbecsülést és minden egyes ember nagyrabecsülését függetlenül nemtől, kortól, családi állapottól, szexuális beállítottságtól, fogyatékosságtól, fajtól, bőrszíntől, vallástól vagy politikai beállítottságtól, etnikai háttértől, nemzetiségtől, állampolgárságtól vagy bármi a foglalkoztatással nem összefüggő szemponttól.

Az EBH vezetése 2017-ben elfogadta az EBH 2018-2019-re vonatkozó sokszínűségi stratégiáját, amely meghatározza a sokszínűségi és az integrációs törekvések fókuszát, prioritásait a szervezetben. Ezen értékek melletti elköteleződést intézményesítette az Erste Group Sokszínűségi vezetőjének kinevezése, akinek feladata a csoportszintű sokszínűségi irányelv kialakítása, a célok és lépések meghatározása, valamint a megvalósítás nyomon követése.

Az EBH szintén 2017-ben írta alá a Magyar Sokszínűségi Kartát, az Európai Sokszínűségi Karta hazai verzióját, amely gesztussal megerősítette elkötelezettségét az esélyegyenlőség iránt, valamint vállalta, hogy sokszínű kultúrát alakít ki, és folyamatosan javítja a munkavállalói kapcsolatokat, valamint az ügyfelekkel és az üzleti környezet szereplőivel fenntartott viszonyt, így népszerűsítve a diszkriminációmentesség és a fenntarthatóság vállalati kultúráját.

A tájékoztatás, a figyelemfelhívás és a sokszínűség kultúrájának kialakítása érdekében az EBH a cégen belül is megerősítette a sokszínűséggel kapcsolatos tevékenységét és kommunikációját. Már 2018 májusában az EBH több cégen belüli, sokszínűséggel kapcsolatos kezdeményezéssel csatlakozott a Sokszínűség Hete (a Magyar Sokszínűségi Karta kezdeményezése) eseményeihez, majd 2019-ben és 2020 első hónapjaiban is számos konkrét lépés történt a meghatározott stratégia megvalósítása érdekében.  

Nemek közti egyenlőség

Az EBH 2017-ben elindította az ErsteNő kezdeményezést, amely egy 750 tagot számláló, nőknek szóló munkavállalói csoport a bankon belül.

Az EBH női klubja összeállította saját stratégiáját, és megkezdte annak megvalósítását azzal a céllal, hogy javítsa a dolgozó nők esetében a munka és a magánélet egyensúlyát, segítséget nyújtson a szülési szabadságról visszatérőknek, valamint támogassa a nők szakmai előmenetelét az EBH-nál.

A klub célja annak elősegítése, hogy a kiegyensúlyozott élet és a barátságos munkahely biztosításával az EBH magához vonzza és megtartsa a legtehetségesebb női munkavállalókat. Az EBH 2019. év végi létszámához viszonyítva a nők aránya 63%, ami még inkább kihangsúlyozza a csoport fontosságát. Az ErsteNő nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a szülési szabadságon lévő anyákat bevonja a bank mindennapi életébe. Sikeresen meghívták őket az EBH számos közösségi eseményére, és felvették őket az EBH belső kommunikációs hálózatába, hogy érezzék, az Erste számít rájuk, és a távollétük alatt is kapcsolatban kíván maradni velük.

Az ErsteNő ezenkívül olyan életmóddal kapcsolatos eseményeket is szervezett, mint női önvédelmi oktatás, apáknak szóló foglalkozások, nyári táborok az Erstés dolgozók gyermekeinek, panelbeszélgetések női vezetőkkel, jótékonysági adománygyűjtési és kapcsolatépítési rendezvények, vagy éppen újraélesztési tanfolyam. Számos, munkát érintő és szabadidős program kialakításában és népszerűsítésében is részt vettek (pl. home office, rugalmas munkavégzés). 2019-ben az ErsteNő közismert, példaképnek tekinthető nők meghívásával kerekasztal beszélgetéseket, valamint egy nőknek szóló fintech és digitalizáció témájú előadást szervezett, továbbá aktív együttműködést folytatnak a Social Banking és a HR területekkel.

Mindezeken felül, az ErsteNő által 2019-ben szervezett és az EBH által támogatott nyári táborokban kollégáink több mint 100 gyermeke vett részt. A klub 2020-as terveinek fókuszában – a nemi esélyegyenlőség jegyében - a "férfiak" állnak.

Fogyatékkal élő munkatársak

Sokszínűségi stratégiája fontos elemeként az EBH elkötelezetten törekszik arra is, hogy egyre több fogyatékkal élő vagy egyéb, megváltozott munkaképességű embert foglalkoztasson. Ezen a téren folyamatosan fejlesztjük rendszereinket, az innovációba bevonva természetesen magukat az érintetteket, illetve az őket képviselő szakmai szervezeteket.

Az Erste Bank Egyenlő Esélyek munkacsoportja 2018-ban az Incorpora hálózattal szoros együttműködés révén emelte stratégiai szintűvé a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatásának, illetve ügyfélként történő kiszolgálásának ügyét. Az Erste rendszeresen részt vesz az Incorpora állásbörzéin, hogy potenciális álláspályázókat fedezzen fel. Az Incorpora tevékenysége és tagszervezetei bemutatásra kerültek az EBH vezetőségének és területi vezetőinek, aminek eredményeként a bank több területe is jelezte elkötelezettségét a velük való együttműködésre és beazonosította a területén azokat a munkaköröket, amelyeket megváltozott munkaképességű munkavállalók is betölthetnek. 2019-ben az EBH megkezdte az Incorpora által a figyelmünkbe ajánlott, döntően fogyatékkal élő emberek alkalmazását, főként a bank operációs területein.

Ezen túlmenően az Erste Bank tagszervezete a Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fórumának is, mely szervezet azon dolgozik, hogy a vállalatok megoszthassák egymással jó gyakorlataikat a munkahelyi sokszínűség kialakítása, fejlesztése, és különösen a fogyatékkal élő munkavállalók foglalkoztatása terén.

Etnikai sokszínűség

Az EBH 2018-ban három, a roma fiatalok felsőoktatási integrációját támogató civil szervezettel együtt elindított és megvalósított egy roma hallgatóknak szóló képzési programot. Az EBH számos szakterületén biztosítottunk 2-6 hónapig tartó szakmai gyakorlatot különböző felsőoktatási intézményekből érkező roma diákoknak.

Emellett 2019-ben az EBH önkéntes kollégái mentorként vettek részt az Integrom programban, mely kezdeményezés tehetséges roma fiatalok százait segít felkészíteni, hogy sikerrel pályázzanak nagyvállalati munkalehetőségekre.

Kapcsolódó tartalmaink