Sosem kérünk arra, hogy
- a beszélgetés során bármilyen alkalmazást telepíts a telefonodra, számítógépedre;
- bárhová elutald a pénzed;
- megadd a bankkártyád adatait, esetleg George azonosítód és jelszavad.
Ha bármilyen gyanús esettel találkozol vagy elbizonytalanodsz, a lenti telefonos elérhetőségen érdeklődhetsz.
Ismerd fel a leggyakrabban előforduló csalástípusokat!
Tudj meg többet a különböző csalástípusokról és arról, hogy miként kerülheted el az ezekkel járó bajt!
Hamis webáruházak – pont olyanok, mint az eredeti
A csalók népszerű oldalak nevében is hirdethetnek, a terméket soha nem kapod meg, de nagy összeget emelhetnek le a számládról. Nézd meg, hogyan ismerheted fel őket!
A neten vásárolnál az egyik kedvenc márkádtól? A böngésződ keresőjébe írnád be a márkanevet, hogy megtaláld a webáruházat? Nagyon figyelj, mert a csalók ezeket is lemásolják, és a megszólalásig hasonlítanak az eredetire. Onnan ismerheted fel őket, hogy a webcím eltér a megszokottól. Például olyan ez, mintha a pipás edzőcipőre keresnél rá, de a márkanévből hiányozna az “i” betű.
Az ilyen weboldalakon látszólag ugyanúgy vásárolsz, mint az eredeti, biztonságon webáruházban, és ugyanúgy meg kell adnod a kártyaadataidat a fizetésnél. Ám, amikor megérkezik a fizetést hitelesítő George App-értesítés vagy SMS-kód, akkor valószínűleg már nem az az összeg szerepel majd, amit ki szeretnél fizetni, hanem sokkal magasabb, sőt a kedvezményezett cégneve sem az lesz majd, akinek fizetni szeretnél. Ha ilyet tapasztalsz, ne hagyd jóvá a fizetést! Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- Mindig ellenőrizd a weboldal címét, és csak megbízható oldalakon vásárolj! Ellenőrizd a kapcsolattartási adataikat, hogy feltüntették-e a cég telephelyét, e-mail címét, telefonszámát és hogy van-e ÁSZF az oldalukon. A megbízható webáruházaknál több fizetési mód közül is választhatsz, például lehetőség az utánvét is.
- Amikor megérkezik a telefonodra a fizetés hitelesítését kérő SMS-kód vagy felugró értesítés, mindig nézd meg, hogy kinek és milyen összeget fizetsz! Ha nem egyezik azzal, amit a webáruházban láttál, ne hagyd jóvá!
Banki oldalakat is másolnak a csalók
Vedd észre, ha csaló weboldalakkal találkozol! Védd meg a pénzed és az adataidat, fogadd meg tanácsainkat!
Belépnél a netbankodba, a George Webre? Fontos tudnod, hogy a csalók a banki oldalakat is lemásolják azért, hogy így megszerezzék a pénzed. Az ilyen adathalász oldalakba legtöbbször úgy futnak bele ügyfeleink, hogy az internetes böngészőjük keresőjébe írják be például a következő kulcsszavakat: Erste netbank, George Web, Erste George belépés stb.
Ezek az oldalak a megszólalásig hasonlítanak a George Web igazi belépési oldalára, és ha itt megadod a belépési adataidat, azzal a csalók a saját készülékükön létrehoznak egy új George App regisztrációt. Ha itt belépnek, kiutalhatják a számládról a pénzed, sőt hitelt is igényelhetnek a nevedben. Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- A George Webre mindig a www.erstebank.hu Online bankolás menüpontjából lépj be, de el is mentheted az oldalt a könyvjelzőid közé!
- Ha egy banki oldalt nyitsz meg, mindig ellenőrizd, hogy a címsorban a www.erstebank.hu elnevezés szerepeljen, de még jobb, ha te magad gépeled be!
Bankok nevében is telefonálhatnak a csalók
Sürgetnek, pánikot keltenek, arra figyelmeztetnek, hogy veszélyben van a pénzed – így próbálják megszerezni a pénzedet a telefonos csalók. Ismerd fel őket!
„A bank munkatársa vagyok, és úgy látjuk, hogy veszélyben van a bankszámláján lévő pénz” – ilyen és ehhez hasonló felütéssel hívták fel több ügyfelünket. Mikor közölték a telefonálóval, hogy ők az Erste ügyfelei, azt mondták, hogy átkapcsolják őket az Erste ügyfélszolgálatára, hogy minél előbb meg tudják akadályozni, hogy a csalók ellopják a pénzt a számlájukról. Sajnos sokan bedőlnek ennek a trükknek, hiszen a csaló telefonálók sürgetnek és pánikot keltenek.
De mit tesznek pontosan ezután? A legtöbb esetben azt javasolják, hogy töltsd le a mobiltelefonodra és/vagy a számítógépedre az általuk javasolt vírusirtót, ami valójában egy olyan program, amivel a telefonáló hozzáfér az eszközödhöz, figyelni és irányítani tudja távolról is. De arra is van példa, hogy elárulja, hozzáférést kell adnod a készülékedhez, ám így megszerezheti a banki belépési kódjaidat, jelszavaidat, és akár a szemed láttára kiutalja saját magának a számládon tartott pénzed, vagy akár hitelt is igényelhet a nevedben.
Arra is megkérhet, hogy utald ki a pénzed egy úgynevezett biztonsági számlára, hogy biztonságban legyen. A bankok alkalmazottai ilyet soha nem kérnek. Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- Kollégáink jelentős része azért dolgozik, hogy ügyeljen a biztonságra. Ha ők hívnak, mindig tájékoztatnak arról, hogy a beszélgetésről hangfelvétel készül, és mielőtt bármi történne beazonosítanak téged, hogy tudják, veled beszélnek.
- A kártyád és számlád használatát anélkül is blokkolhatják a bankok alkalmazottai, hogy téged felhívnának, így ha ők hívnak, biztosan nem fognak sürgetni, sem pedig átkapcsolni egy másik bankhoz. Ha ilyet tapasztalsz, szakítsd meg a hívást!
- Soha ne tölts le semmit csak azért, mert valaki arra kér, ne adj hozzáférést az eszközödhöz, és ne áruld el a banki adataidat, belépési kódjaidat, kártyaszámodat senkinek!
- Soha ne utald ki a számládon levő pénzt, ha arra kérnek, hiszen a bankok alkalmazottai ilyet nem tesznek!
Befektetési csalás – Ne dőlj be a kihagyhatatlan ajánlatnak!
Csak a szakértők tanácsaiban bízz, ha befektetésről van szó, hiszen a csalók befektetési ajánlatokkal is megkereshetnek! Figyelj az árulkodó jelekre!
Mindenki azt a befektetést szeretné megtalálni, amivel a lehető legnagyobb hozamot érheti el. Ezt a csalók is tudják, éppen ezért sokszor adják ki magukat befektetési tanácsadónak, üzletkötőnek. Segítünk, hogy felismerd őket.
Hatalmas hozamot elérő, általában valamilyen híres ember nevével fémjelzett befektetéseket hirdetnek azok a csalók, akik valójában nem gyarapítják a pénzedet, hanem elszedik ezt. Ez sokszor egy hónapokig tartó, bizalomra épülő kapcsolat, aminek a végén hatalmas összegektől foszthatnak meg.
Az üzletkötések során megkérhetnek arra, hogy adj hozzáférést a készülékedhez például egy program letöltésével, mellyel így megszerezhetik a banki belépési kódjaidat, jelszavaidat és akár a kártyaszámodat is, sőt akár a szemed láttára is elutalhatják a számládon tartott pénzedet. Így már szabadon rendelkezhetnek a pénzed felett, hiszen hiába kapsz a tranzakciókról jóváhagyó értesítést, ha ilyen program segítségével mobiltelefonodat is ők kezelik majd.
Megkérhetnek arra is, hogy te magad utald el a pénzed az üzletkötésekhez, és amikor ki akarod venni a pénzed, plusz adóterhek és kezelési költségek fizetését kérik tőled, majd meglépnek a pénzeddel.
Ne dőlj be az ilyen ajánlatoknak! Higgy magadnak, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- Ha befektetést szeretnél indítani, mindig tájékozódj hiteles forrásból! A Magyar Nemzeti Bank honlapján, a Piaci szereplők keresése menüpontban nemcsak a szükséges engedéllyel rendelkező szolgáltatókat találod meg, hanem azokat is, akiknek az engedélyét időközben bevonták.
- Nézd meg a lehetőségeket oldalunkon, vagy keresd fel kollégáinkat, akik segítenek neked bármely bankfiókunkban!
Csomagot vársz? E-mailben is támadnak a csalók
Általában csomagszállítási díj fizetését kérik azok a csalók, akik csomagküldő szolgálatok nevében keresnek meg. Ne dőlj be nekik!
Gyakran vásárolsz a neten? Csomagot vársz? A csalók akár csomagküldő szolgálatok nevében is kereshetnek. Ilyenkor e-mailt küldenek, és általában arra kérnek, hogy fizess be egy néhányszáz forintos díjat, hogy kézbesíthessék a csomagodat. Általában egy linket találsz a levélben, ami egy olyan oldalra visz, ahol a kártyaadataiddal el kell indítanod a fizetést. Eddig semmi gyanús nincs benne, igaz? Ám, amikor megkapod a jóváhagyó sms-t vagy felugró értesítést, láthatod, hogy az összeg sokkal magasabb, mint amire engedélyt akarsz adni, és a kedvezményezett sem a csomagküldő cég. Ilyenkor ne adj engedélyt!
A csalók azzal is küldhetnek e-mailt, hogy tiltani fogják a George hozzáférésedet, ha nem adod meg a belépési adataidat a neked küldött linken. Ám, ezzel csak a belépési kódjaidat akarják megszerezni, hogy így hozzáférhessenek a pénzedhez. Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- A csomagküldő cégek és a bankok soha nem kérnek díjfizetésre és a banki adataid, belépési kódjaid, jelszavaid megadására. Ha ilyet kérnek tőled, azonnal jelents nekünk!
- Mielőtt jóváhagysz egy fizetést, mindenképp ellenőrizd, hogy kinek és mennyit fizetsz! Ha valami eltérést látsz, ne engedélyezd, és jelents nekünk!
- Az üzenetbe ágyazott link sokszor kis mértékben sem mutat az állítólagos küldő nevére.
Eladnál valamit a neten? Vigyázz a csalókkal!
Te diktálod a feltételeket, ha eladó vagy, ezért könnyen felismerheted, ha csalók kerestek meg. Figyelj az árulkodó jelekre, nézd meg tippjeinket!
Tele a lakás olyan dolgokkal, amiket már nem használsz? Megszabadulnál tőle a neten? Eladóként is vigyáznod kell a csalókkal.
Mik az árulkodó jelek? Ha például a vevő azt kéri, hogy a csomagküldéshez add meg a banki adataidat egy weboldalon keresztül. Ilyenkor gyakran egy olyan oldalon találják magukat a kiszemeltek, ahol a bankok logója alapján ki kell választaniuk, hogy melyik banknál tartják a pénzüket.
Amikor az Erste ügyfelei rákattintanak az Erste logójára, az egy hamis George Web belépési oldalra viszi őket. Ha itt megadod a belépési kódjaidat, a csalók könnyű szerrel utalják ki maguknak az összes pénzed, vagy akár hitelt is igényelhetnek a nevedben. Ismerd fel a csalókat! Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- Számodra ismeretlen adás-vételi folyamatba ne menj bele, akkor inkább maradj a személyes átvételnél!
- Ha te vagy az eladó, te diktálod a feltételeket, és soha nem kell megadnod a bankkártyaadataidat, a banki belépési kódjaidat, és szállítási díjat sem kell fizetned. Ha erre kérnek, gyanakodj, és ne adj ki adatokat!
- Sem csomagküldő szolgálatok, sem pedig bankok nem hoznak létre olyan oldalt, ahol ki kell választanod, milyen banknál vezeted a számlád, ha ilyen oldalra irányítanak, azonnal zárd be, és jelentsd nekünk!
Érzelmi manipuláció, avagy az „unokázós csalók”
A csalók, akik a pénzedre utaznak, sokszor az érzelmeidre próbálnak hatni. Talán ilyenkor a legnehezebb józanul gondolkodni és felismerni a jeleket. Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Mit tennél, ha valaki azzal hívna fel, hogy a gyermekedet baleset érte? Ilyenkor teljesen normális reakció a pánik és a segíteni akarás. Állj meg egy percre, vegyél egy mély levegőt és gondolj bele: vajon tényleg valós a vészhelyzet? A csalók ugyanis ezt a félelmünket is kihasználjál. Ennek tipikus példája az elmúlt években elterjedt „unokázós csalás”. Ilyenkor a bűnözők idős embereket hívnak fel azzal, hogy unokájukat baleset érte vagy valamilyen tartozása van. Ilyenkor a csalók pénzt kérnek, és a féltő rokonok legtöbbször oda is adják.
De arra is van példa, hogy a neten keresztül keres meg egy régen vagy talán soha nem látott rokon azzal, hogy pénzre van szüksége. Ezekben a történetekben közös, hogy az érzelmeidre próbálnak hatni, sürgetnek a fennálló vészhelyzet miatt és pénzt kérnek tőled. Ezek döntő többsége azonban csalás. Higgy magadban, de ne higgy el mindent!
Hogyan védheted meg a pénzed?
- Ha ilyen telefonhívást kapsz, gondolj bele egy pillanatra, hogy valóban előfordulhat-e egy ilyen helyzet, próbáld meg felhívni azt a rokonodat, akiről azt állítják, hogy baj érte, ne higgy el mindent azonnal!
- A neten keresztül könnyű másnak kiadni magad, a csalók is így tesznek. Ha egy soha vagy régen nem látott rokon keres meg, találj valakit, aki már találkozott
Túl szép, hogy igaz legyen ajánlatok
Természetes, hogy spórolni akarsz, és legjobb árakat keresed, de ha valami gyanúsan olcsó, gyanakodj! A csalók ezek mögé a hirdetések mögé bújva akarják megszerezni a pénzed.
A legújabb LEGO vagy egy laptop 700 forintért? Nyertél egy nyereményjátékon, amin emlékeid szerint nem is játszottál? Kecsegtető, igaz? Az ilyen ajánlatokra mondjuk azt, hogy „túl szép, hogy igaz legyen”. Ezek mögött a hirdetések és e-mailek mögött csalók állnak, akik csak a pénzedet akarják megszerezni.
Tudjuk, hogy nehéz ellenállni egy igazán nagy kedvezménynek vagy nyereménynek, de ha bedőlsz, és megadod a bankkártyaadataidat, az a csalók kezébe kerül. Az apróbetűs részben lehet, hogy szerepel, hogy ezzel feljogosítod az eladót, hogy utólag pénzt szedjen be tőled, de az akcióvadászat hevében ezt már lehet, hogy el sem olvasod. Mit tesznek ezután a csalók? A kártyaadataid birtokában napokon belül több alkalommal és magasabb összegeket vonnak majd le a kártyádról, mint amire eredetileg engedélyt adtál.
Hogyan védheted meg a pénzed?
- Ne higgy azoknak az ajánlatoknak, amik túl szépek, hogy igazak legyenek!
- Csak olyan internetes oldalon vásárolj, ami megbízható, lehetőleg már ismered!
- Mindig ellenőrizd a címsort, nehogy egy adathalászok által lemásolt oldallal legyen dolgod!
Leggyakrabban előforduló csalások
Online piactér, vásárlás a neten, egy sms a futárszolgálattól - a csalók bárhol megjelenthetnek. Légy résen!
- Olyan bank nevében keresnek telefonon, amelynek nem vagy ügyfele és esetleg még át is kapcsolják a hívást ahhoz a bankhoz, amelynek ügyfele vagy;
- Arra kérnek, hogy telepíts egy alkalmazást a telefonodra vagy számítógépedre;
- Azzal hívnak fel, hogy a pénzed veszélyben van, és át kell utalnod biztonsági okokból egy általuk megadott számlára;
- A hívás során a telefonodra érkező megerősítő kódot kell bediktálnod;
- A bankkártyád adatait szeretnék tőled elkérni;
- A mobilbanki azonosítódat és jelszavadat szeretnék tőled elkérni.
Teszteld a tudásodat!
Töltsd ki tesztünket, nézd meg, mennyire vagy felkészült a témában!
Ha baj van, keress minket!
Telefonon
Hívd az alábbi 0-24-es telefonszámot, és kollégáink segítenek a mihamarabbi megoldásban!
Személyesen
Szükség esetén keresd meg a hozzád legközelebbi bankfiókot!