Az Erste és civil partnerei a világon elsőként állítottak össze az Aflateen módszerére épülő, a fogyatékossággal élő emberek pénzügyi és szociális készségeit fejlesztő tananyagot. A Pénzvilág Kalandtúra játékos feladatokkal segít abban, hogy az értelmileg akadályozott, az autizmussal élő, a látássérült, valamint a speciális nevelési igényű fiatalokat is be lehessen vonni a munka, ezen keresztül pedig az önálló életvitel és a pénzügyi döntések világába. 

A fogyatékossággal élők világnapja (december 3.) alkalmából az Erste támogatásával mindenki számára elérhetővé válik a Pénzvilág Kalandtúra nevű tananyag, amely az értelmileg akadályozott, a látássérült, az autizmussal élő, valamint a speciális nevelési igényű fiatalok pénzügyi és szociális készségeinek fejlesztését segíti. A Pénzvilág Kalandtúra a pénzügyi, valamint a társadalmi és szociális fogalmak didaktikus ismertetése helyett egy olyan feladatgyűjtemény, amely játékos formában segít megismerni és megérteni, milyen jogaink vannak; mi a különbség a jog, a kötelesség és a felelősség között; milyen nemi és társadalmi szerepeket ismerünk. A tananyag támogatást nyújt az egyéni életcélok megfogalmazásához, a pénzügyi tudatosság kialakításához, segítséget jelent a megtakarítási terv és a házi költségvetés készítésének elsajátításához. 

„Az Erste elkötelezett a pénzügyi ismeretek fejlesztésében, ez következik a bank több mint kétszáz éves alapelveiből is. A fiatalok pénzügyi tudatossága kulcsfontosságú a szegénység csökkentésében és a gazdasági stabilitás növelésében, a pénzügyi egészségük megőrzéséhez a pénzügyi oktatás jelenti az alapot. Az értelmi fogyatékossággal élők és a sajátos nevelési igényű fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztése különösen fontos, hiszen kitettebbek lehetnek a visszaéléseknek. Ez a tudás segít nekik önállóbbá válni, javítja az önértékelésüket, és növeli az esélyeiket a társadalmi integrációra” – mondta el Szalay Orsolya, az Erste social banking üzletágának vezetője. 

„Az Erste számára – társadalmi szerepvállalása mellett – munkáltatóként és bankként is kiemelten fontos az akadálymentesség biztosítása. A pénzintézet napi működésében arra törekszik, hogy minden munkavállalója és ügyfele számára biztosítsa az egyenlő lehetőségeket, tiszteletet és részvételt, függetlenül azok hátterétől vagy egyéni különbségeitől” – tette hozzá. 

A Pénzvilág Kalandtúra alapja az Aflateen, amely egy, a fiatalok számára Hollandiában kidolgozott, de ma már a világ több mint száz országában alkalmazott, a pénzügyi műveltséget és az életvezetési készségek fejlesztését célzó oktatási program. Az Aflateen tananyaga különböző modulokból áll, melyek a pénzügyi tudatosságot, az életvezetési készségeket és a vállalkozói gondolkodást kombinálják. Az oktatás interaktív módszereken alapul, mint például csoportmunka, játékok, esettanulmányok és szerepjátékok. Az Erste támogatásával a Salva Vita Alapítvány, a Csoport-téka Egyesület és a BeeTree Szakértői Csoport együttműködésével idén tucatnyi speciális oktatási intézmény több tucat pedagógusa kapott képzést az Aflateen alkalmazásáról. A képzés elvégzése után a résztvevők egy folyamat során adaptálták és kipróbálták a tanult módszereket, amelyek így mintegy 300, többnyire értelmileg akadályozott, autizmussal élő és látássérült fiatalhoz jutottak el. A tapasztalatok összegzése után a szakemberek kiválasztották, és a speciális célcsoport igényeinek megfelelően átdolgozták a leginkább megfelelő feladatokat és játékokat. Így állt össze végül a Pénzvilág Kalandtúra, amely kifejezetten az értelmileg akadályozott, vagy sajátos nevelési igényű fiatalokkal foglalkozó szakemberek, valamint a szülők számára készült.

Az Erste 2019-ben indította el pénzügyiegészség-programját. A bank – civil szervezetekkel együttműködve – 2019-2021 között több ezer 12-25 éves, hátrányos helyzetben lévő fiatalnak segített a pénzügyi alapismeretek elsajátításában. Az Erste Pénzügyi Patrónus Programja azóta is folyamatosan fejlődik és bővül: 2022 óta több száz nevelőotthonban élő gyermek tanult pénzügyi ismereteket, valamint több tucat, állami gondozott háttérrel rendelkező, nehéz körülmények között élő családot sikerült támogatni adóssága rendezésében. A bank az elmúlt években széleskörű tapasztalatokat szerzett a pénzügyi ismeretek játékos átadásában, különböző korosztályok oktatásában, így ezeket az ismereteket is fel tudta használni a kisgyermekeknek szóló pénzügyi edukációs mesekönyve, a most ősszel megjelent Cserebere az erdőben létrehozásakor. A Pénzvilág Kalandtúra története sem ér véget azzal, hogy az oktatási anyag mostantól nyilvános, és mindenki számára elérhető. Az Erste jövőre – civil partnereivel közösen – további oktatókat illetve speciális intézményeket von be a képzési programba, így a segítség még több pedagógushoz, rajtuk keresztül pedig értelmileg akadályozott, autizmussal élő és látássérült, valamint speciális nevelési igényű fiatalhoz jut el.  

A tananyagot a Salva Vita Alapítvány weboldaláról lehet letölteni.

 

További információ:

Pálosi Márta
Szenior kommunikációs szakértő
Erste Bank Hungary Zrt.
Marketing és PR igazgatóság
marta.palosi@erstebank.hu