Az Erste Befektetési Zrt. brókereinek háromnegyede otthonról dolgozik, így biztosítva azt, hogy az ügyfelek kiszolgálása zavartalan legyen. A társaság márciusban a forgalom növekedését tapasztalta, növekedett – elsősorban az online – számlanyitások száma is. Jelenleg az Erste szerint a technológiai, gyógyszeripari és egészségügyi, illetve telekommunikációs, élelmiszeripari részvények keresettek.
Inkább lehetőséget látnak a válságban a hazai brókercégek ügyfelei – írta a portfolio.hu, amely az Erste Befektetési Zrt. mellett még két nagy brókercéget kérdezett meg arról, miként kezelik a járványt a társaságok és hogyan reagáltak a tőkepiaci turbulenciákra, melyek a legnépszerűbb eszközök.
Az Erste válaszaiból kiderül, hogy a társaság brókereinek közel háromnegyede dolgozik otthonról. Az általános brókerek 80 százaléka home office-ból tevékenykedik, míg a specialisták valamivel nagyobb arányban dolgoznak bent, az irodában: az USA Desk esetében ez az arány 50 százalék, míg a devizásoknál 66 százalék. Az Erste a válság időszakában a forgalom növekedését észlelte: márciusban az előző két hónap összesített forgalmát érte el a hazai és külföldi piacokon egyaránt, miközben jelentősen megugrott a számlanyitások száma is – elsősorban az online csatornákon futott fel az érdeklődés.
Az Erste ügyfelei jellemzően potenciált látnak a jelenlegi piaci helyzetben – derült ki a válaszokból. Az időszak ugyanis mind spekulációs célú, mind hosszú távú befektetésre alkalmas lehetőségeket kínál. Azonban az Erste mindenkit megfontoltságra intett a cikkben is, mert egyértelmű trendeket nehéz most definiálni.
Arra a kérdésre, hogy mennyire volt jellemző a shortolás, az Erste azt válaszolta, hogy a nyersanyagok esetében nem tapasztalt kiugró érdeklődést, míg a részvény illetve index short a járványhelyzet legelején és az esés első 2 hetében volt élénkebb. Tapasztalataik szerint egyébként az ügyfelek túlnyomórészt long pozíciókat vettek fel, és az új ügyfelek elsősorban hosszútávú befektetési céllal jönnek, portfóliót építenek - mindezt okosan, óvatosan teszik. A bank szerint ez különbséget jelent a 2008-as válsághoz képest, amikor jellemzően egyszerre költötték el pénzüket a vásárlók, majd izgultak, hogy jó pillanatban szálltak-e be. Ezzel szemben most inkább azt látják, a befektetők nem az esés alját várják, keresik, hanem jó áron akarnak vásárolni. Vételeiket a teljes krízisidőszakra elosztva tervezik, egyszerre csak kisebb paketteket vásárolnak. Az új ügyfelek között többen is eddig elsősorban ingatlanba fektettek, most azonban úgy látják, a piac akár pár évre is befagyhat. Ellenben a tőzsdében most jó lehetőséget látnak, ezért az ingatlant befagyasztják és átjönnek a részvénypiacra.Jelenleg elsősorban a részvényeket, ezen belül is a "vírusbiztosabb" papírokat veszik a befektetők – írtuk meg a lapnak. A technológiai, gyógyszeripari és egészségügyi, illetve telekommunikációs, élelmiszeripari részvények, továbbá az erős nagyvállalatok, amelyek sokat estek és ezért most igen vonzó árazásúak – például az autóiparban és a vegyiparban vannak ilyen szempontból érdekes részvények. Továbbá favoritok a 2008-as krízis főszereplői, a bankok, mert a pénzintézetek már átéltek ilyet és a gyakori stressztesztek miatt felkészültebbek lehetnek más szektoroknál. Ezek mellett kis mértékben a legspekulatívabb részvényeket, például légitársaságok papírjait keresik a befektetők.A lakossági ügyfelek is elsősorban az említett "vírusbiztosabb" részvényeket keresik, jó beszállási lehetőséget látnak, melynek hatására nőtt a részvénypiaci súly a diverzifikált portfóliókban. A privátbanki ügyfelek esetében is azt tapasztalja az Erste, hogy az átlagos ügyfelek kockázatvállalási hajlandósága jellemzően nem túl magas, a nagyobb vagyon miatt ugyanakkor könnyebben tudnak hosszú távra tervezni, így a portfólióban jobban elférnek a kockázatos elemek. Ez a helyzet egyelőre nem változott, az ügyfelek tartják a pozícióikat, és természetesen követik az eseményeket, igénylik a rendszeres kontaktálást. Az életkorukból adódóan már van tapasztalatuk a piaci válságok természetével, és sokan keresik a megfelelő vételi lehetőségeket a hosszabb távú befektetésre.
A fentiekben foglaltak nem minősülnek befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak. A leírtak célja kizárólag a járványhelyzettel kapcsolatos információk megismertetése a befektetőkkel. A Termékeinkkel kapcsolatos további információkat Üzletszabályzatunk is tartalmazza, amely elérhető az Erste Befektetési Zrt. honlapján (www.ersteinvestment.hu).
Kérjük, hogy amennyiben megfontolt befektetési döntése meghozatala érdekében termékeinkkel kapcsolatosan a fentieken túlmenően további tájékoztatásra van szüksége, szíveskedjen társaságunk munkatársait felkeresni, akik készséggel állnak rendelkezésére.
Kérjük továbbá, hogy befektetési döntése meghozatala előtt óvatosan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát, díjait, a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges károkat. Az Erste Befektetési Zrt. tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagsággal a Budapesti Értéktőzsdén rendelkezik.
Intézze befektetéseit online!
Tartsa kézben pénzügyeit bármikor, bárhonnan!
Befektetés hosszú távra
Tájékozódjon az Erste Future Befektetési Programról!