Mikor jó egy mesekönyv? – Czernák Eszter írót és Szert-Szabó Dorottya illusztrátort kérdeztük írásról, alkotásról és a történet születéséről

Az erdei állatokkal tanulhatják meg a legkisebbek a pénz értékét a Cserebere az erdőben című mesekönyv segítségével. A Pagony Kiadóval közösen megalkotott kötetet Czernák Eszter írta, a karaktereket Szert-Szabó Dorottya illusztrációi keltették életre. Őket kérdeztük a történet és a rajzok születéséről, valamint arról, hogyan érdemes beszélgetni a gyerekekkel a pénzügyekről.

 
  • 2024. november 8.
  • 5 perc

A meseirodalomban nem túl gyakori, hogy valaki úgy írjon könyvet, hogy ennyire konkrét témát kap, mint a pénzügyek. A Cserebere az erdőben azonban egy olyan 3-6 éves korosztálynak szóló kötet, amellyel a legkisebbek tanulhatnak a pénzről, a spórolásról, sőt a csalókról is. 

„Először nagyon meglepődtem, és kicsit meg is ijedtem. De aztán rájöttem, hogy amikor én találom ki a történetek témáját, olyankor sem egy egész könyvet látok rögtön magam előtt. Megtetszik valami, amit a gyerekeim mondtak, vagy látok egy jelenetet a játszótéren, valamilyen kínos helyzet adódik az óvodában, esetleg beugrik egy cím vagy egy szereplő. Aztán ebből a jelenetből vagy ötletből növi ki magát a könyv. Így aztán pontosan ugyanúgy álltam neki, mint a saját ötleteimnél: elkezdtem kutatni a témában, rengeteg információt gyűjtöttem, és aztán azokból kiválogattam a legérdekesebbeket vagy legmeglepőbbeket” – mesélte Czernák Eszter író. A Pagony Kiadó által kiadott könyvet az Erste azon ügyfelei kaphatják meg, akik gyermeküknek Cseperedő bankszámlát nyitnak. 

Eszter azt is elárulta, nagyon hamar eldőlt, hogy az erdei állatok lesznek a főszereplők. Azonban az, hogy mi legyen a vezérfonal, hogyan lehet összehozni az állatokat a pénzügyekkel, már nagyobb fejtörést okozott. „Végül az állatok életének éves körforgása lett az, hiszen a mi életünkben is megjelenik ugyanez a körfogás a pénzügyeinkben, gondoljunk csak az iskolakezdésre, karácsonyra, nyaralásra, babavárásra. Így lett ez az alapja az összes történetnek. Szerencsére egyrészt szabadkezet kaptam az íráshoz, másrészt viszont, amikor arra volt szükség, rengeteg segítséget is. Lucától, a szerkesztőtől folyamatosan kaptam visszajelzéseket, ha valami túl sok volt, vagy éppen túl kevés, vagy ha elkezdtünk átmenni ismeretterjesztő könyvbe. Amikor pedig egy történet még nagyon hiányzott, és kicsit elakadtam, az Erste súgott, hogy mi lenne, ha bevennénk a pénzügyi csalásokat, és ez tökéletesen illeszkedett a többi meséhez. Innentől a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy nagyon szeretem az állatokat, és rettenetesen nehezen választottam egyet, akit csalónak kellett kikiáltanom.”

Amikor életre kel a történet

Egy mese önmagában is gyönyörű, de az illusztrációk keltik igazán életre. A Cserebere az erdőben szereplőit Szert-Szabó Dorottya rajzolta meg. Elárulta, hogy általában a kézirat első olvasása után már összeáll a fejében a képi világ, a hangulat, a helyszínek, a szereplők formája, karaktere. „Jelen esetben a szereplők élveztek elsőbbséget, azokból is Szigfrid, Abigél, Vince és az őzgidák. Őket kellett leskiccelni, ami szerencsére elsőre sikerült és találkozott a megrendelői ízléssel” – mondta Dorottya. 

Egy illusztrátor munkája igencsak sokrétű, hiszen megjelenhetnek a papíron többek között kitalált lények, emberek és állatok is. Ehhez pedig meglehetősen nagy háttértudásra van szükség, hiszen számos apró részlet adódik akár egy állat vagy egy növény megalkotásakor. „Általános tudásom már van például a magyar erdei állatokról, ez az évek során amolyan komfortzóna témám is lett. Az őzek és szarvasok közötti különbség nem kérdés. Azonban, hogy egy szajkó párnak pontosan milyen is a tollazata vagy egy konkrét fa levele, kérge, ez igényel kutatómunkát” – osztotta meg velünk Dorottya, aki azt is elárulta, hogy imádja a madarakat, így a Szigfrid, a szajkó lett az egyik kedvenc karaktere, de Vince, a morgó vaddisznó a szívéhez nőtt. 

Erste Cseperedő Bankszámla

Egy családban a legkisebbek jövője a legfontosabb. 7 éves kortól már bankkártya-szolgáltatással is igényelhető!

Nemcsak művészként, édesanyaként is fontosnak tartják a könyet

Czernák Eszter és Szert-Szabó Dorottya édesanyaként is úgy érzik, fontos, hogy a szülők segítséget kapjanak ahhoz, hogy egy olyan nehéz témáról beszélgessenek a gyerekekkel, mint a pénz. 

„Ez nagyon nagy kihívás. Amikor én iskolás lettem, 5 forintot kaptam minden ötösért. Sajnos az árfolyam 12 éven át nem változott, viszont hamar megtanultam egy csomó dolgot a pénzről és a munkám értékéről. Én nem akartam a gyerekeimnél ezt bevezetni, a zsebpénzhez meg még kicsik, ezért számomra állandó kihívás, hogyan beszéljek velük a pénzről. Szerintem egy mesekönyv akkor jó, ha nem akar mindenképpen valamilyen tanulságot lenyomni az olvasó torkán. A szülők úgyis a saját meggyőződésük, tapasztalatuk szerint fognak beszélni a gyerekkel a témáról, a mese szerepe, hogy segítsen elindítani a beszélgetést. Én már belevágtam az én gyerekeimmel az olvasásba és a beszélgetésbe, remélem másoknak is segíteni fog” – mondta Eszter. 

A Cserebere az erdőben a háromévesektől egészen a hatévesekig szórakoztathatja és taníthatja a gyerkőcöket. Dorottya pedig úgy látja, hogy ez egy nagyon befogadó korosztály, ezért is tartja fontosnak a valósághoz közelítő ábrázolást. Véleménye szerint a könyv nagyon természetesen közelíti meg a pénz világát. „Segíthet megalapozni az értékeikhez való viszonyukat, még ha eleinte nem is értik pontosan, mik a "mögöttes mondanivalók", de szülői segítséggel remek játékokat, beszédtémákat indíthat el. Ha nem is az erdő terméseivel, de a saját játékaikkal szerintem már egészen fiatalon elkezdenek "kereskedni" az ovisok. Mire pedig kisiskolások lesznek, a zsebpénzhez is tudatosabban fognak viszonyulni. Már a saját kisfiaim is értik (5 és 8 évesek), hogyha kipróbálhatják a zsebpénzük értékét egy boltban, mit jelent most venni 3 apró dolgot vagy később egy nagyot” – mesélte Dorottya.

Többet szeretnél tudni a Cseperedő számláról, és arról, hogy szerezheted meg gyerkőcödnek a Cserebere az erdőben című mesekönyvet? Nézd meg itt:

Kapcsolódó tartalmaink