Modern, támogató nőszervezet - Ismerd meg az ErsteNőket!
Akár modern nőegyletként is gondolhatunk az ErsteNő csapatunkra, amely azért jött létre, hogy az Ersténél tevékenykedő nőknek teremtsen egy igazán inspiráló közösséget. Az ErsteNő két vezetőjét, Fülöp Ágnest és Szolnok Diánát kérdeztük arról, mit ad a kollégáknak ez a csoport.

- 2025. március 20.
- 8 perc
Szolnok Diána, a Lakossági kockázatkezelési infrastruktúra vezetője, Fülöp Ágnes pedig szenior módszertani szakértő a Kockázatkezelési tervezések és jelentések területünkön. A napi feladataik mellett pedig az ErsteNő dolgozói klubot is vezetik azért, hogy egy inspiráló közeget nyújtsanak az Ersténél dolgozó nőknek. A XXI. században talán feleslegesnek tűnhet egy ilyen szervezet, hiszen már nem kell a szavazati jogért harcolnia a nőknek, és a testet megnyomorító fűzőt is eldobhattuk, de mégis van létjogosultsága még egy olyan támogató környezetben is, mint az Erste. A klubéletről és annak jelentőségéről Diánát és Ágnest kérdeztük.
Mit gondoltok, egy multicégnél miért van szükség egy olyan szervezetre, mint az ErsteNő?
Fülöp Ágnes: A női jogok egy nagyon érdekes témakör, mert egyáltalán nem a törvényi oldallal van a baj, vagy a munkahelyi szabályzatokkal. Sokkal szoftabb témáról beszélünk. A női egyenjogúsághoz azokat a viselkedési mintákat kell átalakítani és tudatosan felülírni, amiben a hétköznapokban benne élünk, és ez egy hosszú folyamat. Ehhez az kell, hogy mi magunkban kialakítsuk azt az önbizalmat, azt a hozzáállást, amivel fel merünk lépni a karrierünk során. Merjünk vezetői pozícióra pályázni, merjünk és akarjunk változásokat elérni, konfliktust vállalni a jó értelemben, kiállni a magánéletünkben ránk nehezedő elvárásokkal szemben, és kezünkbe venni az életünket a legteljesebb értelmében. Ehhez szükség van erős példaképekre, sok őszinte beszélgetésre, és olyan tabufeszegető előadásokra, amin keresztül feltehetjük magunknak azt a kérdést, hogy hogyan is akarunk élni valójában.
Én az ErsteNőt leginkább egy biztonságos, nyitott és társadalmilag progresszív térnek tartom.
Szolnok Diána: Túl sok időt töltünk a munkahelyünkön ahhoz, hogy ne érezzük ott jól magunkat. A well-being megteremtése nemcsak a HR dolga, hanem a miénk, kollegáké is.
Számomra kiemelten fontos, és azt gondolom sok-sok kollegának, nemcsak a nőknek, hogy a munka mellett és közben megélhetjük az egy csapathoz tartozást is. És erre az ErsteNő a többi klubbal együtt, belesimulva az Erste kultúrájába, tökéletesen alkalmas.
Ebben az a legjobb, hogy mi magunk akarjuk csinálni, mert nekünk jó. Jó olyan témákat kihangosítani, felszínre emelni, amiről mindenki csak suttogva beszél, vagy éppen nincs rajta fókusz a szervezetben, mert nem kapcsolódik feltétlenül a munkához. A programokkal, valamint azzal, hogy beszélhetünk nyíltan akár érzékenyebb témákról, mint szexedukáció, menopauza, kiégés, apaság, anyaság kérdései, önértékelés, önbizalom, többet tudunk nyújtani a kollegáknak, mint egy munkahely. Mert többek is vagyunk, mint egy munkahely.
Sőt, nemcsak beszélünk róla, hanem cselekszünk is. Megmutatjuk hogyan teszünk önmagunkért (pl. önvédelmi tréning, ErsteNő Pub), és hogyan gondoskodunk másokról is (pl. adománygyűjtések, újraélesztő tanfolyam, daganatos betegséggel küzdők támogatása). Hiszünk abban, hogy a jó példa ragadós.
Akár egy modern nőegyletként is felfoghatjuk az ErsteNőt. Meséljetek egy kicsit róla, hogy miért jött létre, mik a legfontosabb feladatai?
Fülöp Ágnes: A legtöbb multinál a női klub kifejezetten a női karrierre koncentrál. Mi ettől eltávolodtunk egy kicsit, és sokkal inkább az életvezetés van a középpontban. Megtartottuk a női leadership vonalat is, de sok olyan téma van, (pl. önvédelmi tréning, újraélesztő tanfolyam, válás, menopauza, női egészség, szexedukáció, SNI-s gyerekek nevelése), ami általánosabb értelemben készíti fel a nőket a rájuk váró élethelyzetekre.
Hozzáteszem, hogy hagyományos értelemben feladatunk a női érdekek képviselete is a szervezet vezetése felé. Viszont ilyet a legritkábban kell tennünk, mert nagyon jó a viszony a HR és a Board felé, és a legtöbb kezdeményezésünket jóváhagyják (pl. nyáritábor-támogatás). Van emögött egy belső egyeztetés, hogy mi az, ami a banknak költségvetésben belefér, és mi a reális, de szerintem ez kifejezetten jól működik.
Szolnok Diána: Az ErsteNő klub 2017-ben jött létre, amikor néhány erstés nő úgy gondolta, ideje az inspiráló nőket összehívni, és utat nyitni a nők jelenlétének.
Kezdetben hagyományos klubprogramokkal indultunk, de 2018-ban már a stratégiánkat a board elé terjesztettük. Ezzel is láthatóvá tettük, hogy másként működünk, mint a többi klub. A programjaink nemcsak a nőknek, nemcsak nőkről szólnak, hanem fontos, teljes szervezetet érintő témákat is boncolgatunk, vagy terjesztünk elő a HR és a felsővezetés felé. Így mára már megkerülhetetlen szereplője lettünk a másik két nagy klubbal (ErsteColours és a Erste Green) együtt a bank közösségi életének, munkatársakat érintő kérdéseinek.


Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.
Számotokra, mik voltak eddig a legemlékezetesebb pillanatok ErsteNőként?
Fülöp Ágnes: Nekem személy szerint a legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor elmentünk Hernádnémetibe a Sütni jó! alapítványhoz, ahol hátrányos helyzetű gyerekeknek adtunk át tanszercsomagot. Az egész egy hirtelen felajánlás volt a részünkről még a májusi csapatépítő workshopon, amikor körülnéztünk abban a sokkoló mélyszegénységben. Azt mondtuk, na jó, visszajövünk ide, tartunk egy jó kis gyerekprogramot, és ha már jövünk, hozunk némi ajándékot is.
Ehhez képest hihetetlen erők mozdultak meg, összegyűlt 29 gyereknek való tanszercsomag, kb. 280 ezer forintértékben, összehoztunk egy szuper gyerekprogramot sorversennyel, társasjátékokkal, csokival és matricatetkókkal. Tizenketten vezettük a programot és 8-10 kolléga segített még a Toronyban a névre szóló tanszercsomagokat korosztály szerint összeállítani. Közülük sokkal sosem találkoztam előtte, egyszerűen jöttek , mert mozgatta őket az ügy. Lement a rendezvény, hazamentem, hátra dőltem, és azt mondtam, hogy na jó, ezt most nem hiszem el.
Szolnok Diána: Ez egy borzasztóan nehéz kérdés, mert mindegyik eseményünk, programunk valamiért emlékezetes. Az is, amikor egy eseményre alig jött el 8-10 ember, és az is, amikor egymást rúgtuk-ütöttök az önvédelmi tréningen. Arról nem beszélve, amikor iskolakezdés előtt tanszeradományt vittünk hátrányos helyzetű gyerekeknek, vagy karkötőket fűztünk számos kollégával együtt a daganatos betegséggel küzdő nőknek, ezzel jelezve, hogy lélekben velük vagyunk.
Nagyon tudok rajongani egy-egy ötletért, azok megvalósításáért. Még akkor is, ha nehézkesen indul a szervezés.
Számomra az egyik legkedvesebb eseményt tavaly ősszel rendeztük meg, amikor a családok átmeneti otthonában élő anyák, nők számára szervezhettünk egy olyan szépségnapot, ami csak róluk szól.
Egyszer a fiam bejött a Toronyba segíteni rendszerezni a tanszeradományokat, és azt mondta: „Anya, ez egy borzasztóan jó munkahely. Én is ilyen helyen akarok majd dolgozni. Szerencsés vagy.” Akkor úgy éreztem, már ezért megéri csinálni bármit.
Milyen eszközökkel mozgatjátok meg az Ersténél dolgozó nőket? Mik azok a programok, jótékonysági megmozdulások, amik a legnagyobb összefogást generálják, vagy épp a legnagyobb támogatást adja a kollégáknak?
Fülöp Ágnes: Sokféle rendezvényünk van, igyekszünk figyelni rá, hogy aki szeretne, mindenki csatlakozhasson. Az online előadásokat mindig rögzítjük, hogy a fiókban vagy a TeleBankban dolgozó kollégák is bármikor vissza tudják nézni. Az adománygyűjtő programokon bevárjuk a két hetet, hogy a vidéki kollégák is be tudják küldeni az adományaikat a belső postán.
Nincs különösebb trükkünk a mobilizáláshoz, úgy tűnik, hogy olyan érdekes rendezvénypalettát állítunk össze, amire sokan akarnak jönni. A szűk keresztmetszet itt inkább az idő és a lehetőségek, mert ez egy munkahely, és előfordul, hogy egy önvédelmi workshopra szívesen eljönne egy érdeklődő, de munkaszervezés vagy a távolság miatt nem teheti meg.
Amit viszont hozzátennék, hogy a belső PR támogatása elengedhetetlen. Ebben az információs zajban nagyon fontos, hogy a programjaink szerepelnek a heti közösségi hírlevélben, és így minden munkavállalóhoz el tudunk jutni.
Szolnok Diána: Izgalmas, sokrétű programkínálattal vagyunk jelen a bankban. Csak hogy a főbb programjainkat említsem: szerveztünk személyes önvédelmi tréninget, profilfotózást, rengeteg érzékenyítő, látókör szélesítő online előadást szerveztünk már, a Nemluxustáska kampányban is részt vettünk, emellett különböző szervezetek számára rendezünk adománygyűjtést, gyereknapot. Azt gondolom, ebben a sokszínű programpalettán mindenki megtalálja a számára megfelelő eseményt.
A férfi kollégáknak is jut tér az ErsteNőnél? Hogyan juttatjátok el hozzájuk az ErsteNő üzenetét?
Fülöp Ágnes: Az ErsteNő teljesen nyitott, nincsenek kikötések, hogy ki csatlakozhat. A legtöbb előadáson van néhány férfi kolléga is, jelen vannak az adománygyűjtésnél, szortírozásnál, +1Tettnél. Ha segítséget kérünk például pakoláshoz, azonnal jönnek.
Az egyenjogúságnak mindig két oldala van, és a női ügyek a társadalmi együttélésünk miatt legalább ugyanúgy érintik a férfiakat, mint a nőket. Ha valaki nem közvetlenül érintett, akkor is lehet egy felesége, egy lánya, akiknek a legjobbat akarja, és megnézi a HPV-ről szóló előadást, az önvédelmi képzést, és otthon mesél róla.
De főleg a gyerekneveléssel kapcsolatos előadásokon látom, hogy van érdeklődés a férfi kollégák részéről is. Ne felejtsük el, hogy a gyereknevelés közös ügy, és egy olyan világban élünk, ahol a férfiak is egyre jobban szeretnék tudatosan csinálni a szülői szerepet. Ők már nem az a generáció, akik esténként ránéznek a gyerekre, aztán beülnek a tévé elé, és úgy nő fel a gyerek, hogy meg sem ismerték egymást igazán, csak egy lakásban laknak. A modern férfi fürdet, hozzátáplál, hordoz, utána olvas a neten a Kapcsolódó Nevelés-típusú módszereknek, képes a gyerekkel érzésekről beszélgetni, és főleg minőségi időt akar tölteni a gyerekével.
Szolnok Diána: Volt egy év az ErsteNő életében, ami kifejezetten a férfiakról szólt. A Playboy főszerkesztője is vendégünk volt akkoriban. Óriási dolognak tartom, hogy az ErsteNő nemcsak tipikus női témákkal foglalkozik, hanem az eseményeink nagy részén a férfiakat is szívesen látjuk.
Az idei Tabuk Nélkül előadássorozatunkon több férfi kollégánk vett részt, volt olyan, aki „hazavitte” a testtudatos nevelés előadás anyagát, vagy az önvédelmi szemináriumunk elméleti részét is a családtagok érzékenyítésére és edukálására.
Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.