„Ez a fesztivál annak köszönhető, hogy hittünk magunkban” – Horváth Kristóf a Budapest International Film Festivalról
A nulláról elindítani egy filmfesztivált, szinte lehetetlen feladatnak tűnik. Ám a Budapest International Film Festival, azaz a BIFF csapatának sikerült. „Azért hoztuk létre a fesztivált, mert az elmúlt években nem volt itthon narratív, egész estés filmeket bemutató nemzetközi filmfesztivál” – mesélte Horváth Kristóf fesztiváligazgató. Hozzátette: bár szerencsére Budapest sok filmfesztiválnak ad otthont, választhatunk például dokumentumfilmes vagy akár animációs között is, de azok a nagyjátékfilmek, amiket az elmúlt év nagy fesztiváljain mutattak meg, sokszor nem jutnak el a magyar mozikba.
Horváth Kristóf azt is elárulta, hogy apai örökség számára a filmfesztivál szervezése, hiszen édesapja nevéhez fűződött az 1993. és 2019. között futó Titanic Nemzetközi Filmfesztivál.
Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.
Cannes-tól Velencéig – avagy honnan érkeznek a filmek?
Belegondolni is elképesztő, hogy hány film készül egy évben a világon. De még azoknak a nagyjátékfilmeknek a listája is igencsak hosszú, amelyeket a nagy filmfesztiválokon mutatnak be minden évben. Horváth Kristóf és csapata az utóbbiak közül választotta ki azt a tizenkilencet, amelyeket bemutatnak október 29. és november 3. között a Corvin Moziban.
„Ezek nem feltétlenül mainstream filmek, inkább olyanok, amelyek nagy eséllyel soha nem jutnának el a magyar mozikba. Nagyon izgalmas alkotások akár a műfajuk, akár az alkotók miatt. Azt szerettük volna, hogy ha valaki végignéz a fesztivál filmlistáján, meglepődjön, hogy mennyi remek film készül a világ minden táján. Ezek a filmek sok olyan témát dolgoznak fel, amelyekre egyébként nincsen rálátásunk” – mesélte Horváth Kristóf.
Mint mondta: a csapatuk minden jelentős nemzetközi filmfesztiválra eljutott, például Cannes-ba, Velencébe, Kolozsvárra vagy Karlovy Varyba. Ezeknek a nagyjátékfilmeknek rendszerint ilyen eseményeken tartják a premierjét. Ezek közül állítottak össze egy közel ötven alkotásból álló listát. Ezután felvették a kapcsolatot a forgalmazókkal, tárgyaltak, majd kialakult a végső tizenkilenc film listája.
„Jártuk a világot, és filmeket néztünk. Már a legelején tudjuk, hogy mi az a filmszám, ami megvalósítható az első évben.. Nem akartunk túl sok vetítést, azért, hogy minden film megkapja a neki járó figyelmet. Büszkék vagyunk arra a programra, amit összeállítottunk.”
A BIFF utánjátszó fesztiválként kezdte meg első évét, de hosszú távú céljai között van az is, hogy később ők is tartsanak premiervetítéseket, akár magyar filmeknek is.
Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.
Más, mint a megszokott – Miért nézzünk művészfilmeket?
„Úgy hisszük, hogy a filmnézéshez kell egyfajta nyitottság. A BIFF programjában olyan filmek szerepelnek, amik valamiért szerintünk fontosak. Olyan történeteket, múltakat, háttereket, kultúrákat, sorsokat fedezhetünk fel a filmeken keresztül, amik nem jutnak el hozzánk a tömegmédián keresztül. Ezekkel az alkotásokkal nagyon sokat lehet tanulni arról a világról, amelyben élünk. De fontos megjegyezni azt is, hogy nem a nehezebb művészfilmek közül válogattunk, ugyanakkor nem is az úgynevezett mainstream filmeket játsszuk. Ezek izgalmas, különleges, befogadható alkotások. Például Ausztria Oscarra jelölt filmjét, a The Devil’s Bath című filmet is láthatjuk a programban, ami egy olyan folkhorror, ami a több száz évvel ezelőtti Ausztriát is megmutatja a nézőknek, bár ezt a filmet azért inkább csak a horror fanoknak ajánljuk.” – mondta Horváth Kristóf, amikor arról kérdeztük, miért érdemes kísérletezőnek lenni, amikor moziba indulunk.
Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.
Fesztivál teremteni a semmiből – az igazi #higgymagadban történet
„Ez a fesztivál annak köszönhető, hogy hittünk magunkban. Amikor eldöntöttem, hogy ezt megcsináljuk, és átalakítjuk az életünket, hogy ez lehessen a fókuszban, tudtam, hogy érdemes belevágni ebbe a nehéz fejezetbe. Egy nagy költségvetésű független kulturális projekt elindítását nem sokan merik meglépni. De folyamatosan csatlakoztak hozzánk azok, akik szintén hittek abban, hogy ezt meg lehet csinálni” – árulta el Horváth Kristóf. A BIFF csapata szép lassan megsokszorozta az energiáikat. Sőt a stáb legnagyobb részének azt a döntést is meg kellett hoznia, hogy ingyen vállalja a hónapokig tartó munkát azért, hogy az első fesztivál elindulhasson.
„Én életemben nem dolgoztam még ennyit. De közben minden egyes pillanatát imádjuk, mert létrehozunk valamit, ez pedig elképesztő energiát ad” – mosolygott Horváth Kristóf. Nem volt előttük követendő minta, ezért a legtöbb mindent maguknak kellett kitalálni. Ez egyszersmind nehéz és inspiráló. Visszaemlékezve a kezdeti időszakra, a fesztiváligazgató elmondta, hogy többször érezték azt, hogy mégsem tudják megvalósítani, amit elterveztek. De ilyenkor mindig jött egy olyan pozitív dolog, ami az ellenkezőjét ígérte. Például, amikor olyan támogató cégek csatlakoztak hozzájuk, akik szintén látták a lehetőséget a BIFF-ben.
„Ez is megmutatja, hogy ha magunkban hiszünk, akkor gyakorlatilag nincs lehetetlen. Sokszor nagyon nehéz, de ha van egy cél, egy álom, egy elképzelés, amit el szeretne érni az ember, az olyan energiákat tud felszabadítani, amikről adott esetben nem is tudjuk, hogy létezik. És tudjuk azt, hogy mennyire nehéz helyzetben vannak nagyon sokan manapság, hogy a mai világban létezni sokszor kihívás. De mégis sokan kérdezik, hogy hogyan tudják segíteni a fesztivált. Talán a legfontosabb az, hogy nyitottak az új dolgok iránt, beülnek egy vetítésre, és szólnak az ismerőseiknek is.”
Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.
Ha csak három filmet nézel meg, ezek legyenek azok!
Megkérdeztük Horváth Kristóf fesztiváligazgatót, hogy ha csak három filmre ülhetne be a Budapest International Film Festivalon, akkor melyek lennének azok.
The Story of Souleymane: Ez a film napjaink Párizsában játszódik, és egy bevándorló biciklis ételfutárnak két napját követi végig, aki a letelepedési engedélyért küzd. Ez egy nagyon szép, és nagyon emberi történet. Mi is látjuk Budapesten, hogy mennyire sok külföldi ételfutár dolgozik itt, és egy ilyen típusú film segít abban, hogy megismerjük a hátterüket, még ha sok szempontból más is a kulturális háttér.
The Echo: Nagyon szép film, és az az izgalmas benne, hogy erről a mexikói vidéki világról, az ott élő emberek mindennapjairól, vágyairól mennyire keveset tudunk. Érdekes belelátni abba, hogy az ott élő nők milyen helyzetben vannak, milyen döntési pontok előtt állnak.
Animal: Ez a film egy görög szállodában játszódik, ahova a külföldi turisták többek között azért fizetik be magukat, hogy lerészegedjenek. Láthatjuk a kicsit gagyi, futószalag szerű szállodai működést, de beleláthatunk az ott dolgozók életébe is. Ők szórakoztatják a turistákat. Közben küzdenek az elmagányosodással, saját magukkal. Ez is egy nagyon szépen megírt és jó színészi játékokkal operáló film.
Legyél csapatunk tagja!
Tervezd a jövőd az Ersténél.